„Dobre porozumienie” służące jedności Unii Europejskiej „jest w zasięgu ręki”, powiedział w czwartek premier Viktor Orbán, przed dwudniowym szczytem szefów rządów państw UE – poinformował Hungary Today.

Jak poinformował portal Hungary Today, w czwartek przed dwudniowym szczytem szefów państw i rządów UE premier Węgier Viktor Orbán przekonywał, że dobre rozwiązanie impasu między Węgrami, Polską a Unią Europejską jest w zasięgu ręki.

Orbán powiedział, że rozmowy na szczycie będą „walką o jedność naszego wspólnego kontynentu”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5957.39 PLN    (27.07%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Oprócz zwycięstwa UE musi zwyciężyć zdrowy rozsądek” – powiedział. „Nasze narody i miliony ludzi pilnie go potrzebują” – powiedział, odnosząc się do środków zwalczania pandemii i skutków gospodarczych.

„Musimy działać racjonalnie, aby znaleźć niezawodne rozwiązania i zwycięstwo zdrowego rozsądku” – powiedział premier Węgier.

Projekt porozumienia w zamian za które rządy Polski i Węgier zobowiązały się do nie wetowania budżetu Unii Europejskiej na rozpoczynającym się w czwartek szczycie zakłada, że do rozporządzenia uzależniającego wydzielanie funduszy europejskich od oceny praworządności przez eurokratów dołączone zostaną „wytyczne” określające, że ocena ta może obejmować tylko proces wydatkowania przez państwa tych funduszy. Krytycy takiego rozwiązania podkreślają, że takie wytyczne nie są prawnie wiążące, a samo rozporządzenie jest pozatraktatowym naruszeniem wyłącznych kompetencji państw narodowych.

W środę wieczorem minister sprawiedliwości i przewodniczący koalicyjnej Solidarnej Polski zakwestionował wartość „wytycznych” do rozporządzenia, które ma powiązać wypłacanie środków finansowych z unijnego budżetu od oceny prawodawstwa państw członkowskich i jego przestrzegania przez eurokratów. Ziobro uznał wręcz projekt porozumienia między Brukselą, niemiecką prezydencją UE a rządem Polski i Węgier, jaki nagłośniły media, za groźny dla niezależności naszego państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stanowisko Ziobry kontrastuje z tym wyrażonym przez przewodniczącego drugiej partii satelickiej PiS – Porozumienia. Wicepremier Jarosław Gowin, jak już pisaliśmy, oczekiwał, „że jutro, najdalej pojutrze zostanie osiągnięty kompromis”. Gowin powiedział też – „Wydaje się, że działania premiera Morawieckiego mają poparcie PiS. Rozumiem i szanuję wątpliwości zgłaszane przez Solidarną Polskę. Ale na koniec musi się liczyć interes całej Polski, a nie partii. Alternatywą dla Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory, a to nie służy Polsce w czasach pandemii.” – zacytował w środę portal Onet.

Także ważny polityk samego Prawa i Sprawiedliwości, Joachim Brudziński krytykował zwolenników wetowania unijnego budżetu na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE.

Kresy.pl/Hungary Today

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz