“Jako Porozumienie udzielamy pełnego poparcia premierowi, by negocjował dobre porozumienie w sprawie unijnego budżetu. Wierzę w to, że jutro, najdalej pojutrze zostanie osiągnięty kompromis” – oświadczył w środę wicepremier Jarosław Gowin. Podkreślił, że jego ugrupowanie odrzuca alternatywę “weto albo śmierć”. W jego opinii podejście tego typu byłoby sprzeczne z interesem Polski.

Jako Porozumienie odrzucamy alternatywę “weto albo śmierć”; możliwe jest osiągnięcie rozwiązań, które zagwarantują suwerenność Polski i wspólną Europę – Onet.pl cytuje środową wypowiedź wicepremiera, lidera Porozumienia Jarosława Gowina. Gowin zaznaczył, że Porozumienie traktuje weto jako “ostateczną ostateczność”.

Przypomniał także wtorkową wypowiedź premiera Węgier Viktora Orbana, który stwierdził, że kraje członkowskie znajdują się “o centymetr” od wypracowania kompromisu.

“Wierzę, że rozmowy, które rozpoczną się jutro na szczycie Unii Europejskiej podczas posiedzenia RE, doprowadzą do tego, że wszyscy my, Europejczycy, zbliżymy się do siebie o ten brakujący centymetr” – dodał.

Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii, wyraził w środę nadzieję, że premier Mateusz Morawiecki wynegocjuje “dobre porozumienie” w kwestii budżetu UE.

Zobacz także: Morawiecki o budżecie UE w niemieckiej gazecie: “Unia powinna dążyć do solidarności w różnorodności”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Nie ma scenariusza weto albo śmierć. Jest weto i śmierć. Po pierwsze nie byłoby nowego budżetu, którego Polska jest największym beneficjentem” – powiedział wicepremier.

“Jest uzgodnienie w trójkącie Warszawa-Berlin-Budapeszt. Wierzę, że to porozumienie obejmie również inne stolice UE” – dodał.

Kolejna tura negocjacji budżetowych odbędzie się w najbliższy czwartek i piątek podczas szczytu Rady Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnim okresie eurokraci, Parlament Europejski i Niemcy chcą wprowadzenia wraz z budżetem UE na lata 2021-2027 mechanizmu wiążącego wypłaty z niego z oceną prawa stanowionego w państwach członkowskich w aspekcie sądownictwa. Polska i Węgry zablokowały prace nad budżetem domagając się rezygnacji z tego mechanizmu.

W ubiegły poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel odniosła się do możliwego weta ze strony Polski i Węgier. „Szczyt przywódców Unii Europejskiej będzie miał kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy uda się znaleźć rozwiązanie, pozwalające na uchwalenie budżetu i funduszu odbudowy pomimo zastrzeżeń Polski i Węgier ” – oświadczyła Merkel.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Orban o wecie ws. unijnego budżetu: „Nie chcę iść na kompromis… chodzi o znalezienie rozwiązania”

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany o ewentualny plan „B” w sytuacji, gdyby Polsce nie udało się osiągnąć kompromisu z UE ws. „praworządności” oraz wypłaty środków unijnych. Zdaniem premiera odpowiedzią ma być Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.

wiadomosci.onet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply