Uszkodzone nagrobki żołnierzy sowieckich w Poznaniu: celowa manipulacja PCK w Kaliningradzie?

Rosyjskie media podały informacje nt. dewastacji nagrobków żołnierzy radzieckich na cmentarzu w poznańskim Forcie Winiary. Informację przekazał rosyjskim mediom przedstawiciel Polskiego Centrum Kulturalnego w Kaliningradzie, a w sprawie interweniowało rosyjskie MSZ. Okazuje się, że informacje PCK były nieprawdziwe i pomijały istotne szczegóły – w tym fakt uszkodzenia nagrobka Polaka.

Według pierwotnej informacji opublikowanej na portalu polska-kaliningrad.ru, uszkodzone nagrobki zauważył Tomasz Omański z Polskiego Centrum Kulturalnego w Kaliningradzie, podczas wizyty w Forcie Winiary w Poznaniu. Jak informował, natrafił tam na szereg zniszczonych, uszkodzonych i zdewastowanych nagrobków żołnierzy sowieckich, a także tablic pamiątkowych. Jak twierdził, kilka nagrobków zostało przewróconych, inne miały obalone czerwone gwiazdy czy zniszczone plakiety z fotografiami.

Jeszcze w poniedziałek, tego samego dnia, gdy opublikowano informację, sprawę nagłośniły rosyjskie media, w tym agencja RIA Novosti – powołując się na PCK w Kaliningradzie. Sprawa nabierała rozgłosu, a w Rosji komentowano ją jako kolejny akt wandalizmu względem rosyjskich grobów, motywowany antyrosyjskim nastawieniem społeczeństwa.

W czwartek głos zabrała rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa. Jak informowaliśmy wcześniej, zarzuciła polskim władzom brak działań mających na celu zapobieganie dewastacjom i aktom wandalizmu względem grobów radzieckich żołnierzy.

– Domagamy się likwidacji skutków tego chuligańskiego wybryku oraz ustalenia winnych i pociągnięcia ich do odpowiedzialności –stwierdziła rzeczniczka MSZ.

Później poinformowano, że sprawą zajęła się polska policja. Wówczas przytoczono także informację polskiego Ministerstwa Kultury, według którego w sobotę 3 września przewrócono jeden granitowy nagrobek, a także uszkodzono nagrobek Polaka, Bolesława Gawareckiego, który poległ w walkach w 1945 roku.

Informacja ta okazuje się być dla sprawy kluczowa, ponieważ w rzeczywistości doszło do uszkodzenia tylko tych dwóch nagrobków– żadnego więcej. Informacje przekazane przez Omańskiego rosyjskim mediom najwyraźniej były więc wyolbrzymione i nierzetelne. W jego relacji nie ma żadnej wzmianki o zniszczeniu nagrobka Bolesława Gawareckiego. Ani tej informacji, ani dokładnych szczegółów zajścia nie publikowały później rosyjskie media.

Na całą sprawę zwrócił uwagę dziennikarz Tomasz Maciejczuk, który osobiście przekazał Omańskiemu dokładne informacje nt. sytuacji na cmentarzu.

„Omański przekazał Rosjanom informacje o uszkodzonych nagrobkach. Z całego szeregu oskarżeń tylko jedno jest prawdziwe: wandale przewrócili dwa nagrobki. Reszta pomników, nagrobków, tabliczek, była w takim stanie jeszcze przed 2008 rokiem”– powiedział Maciejczuk Kresom.pl. Jego zdaniem, przedstawiciel PCK w Kaliningradzie prawdopodobnie celowo nie poinformował o zniszczonym nagrobku Polaka, który znajdował się ok. 50 metrów od przewróconych radzieckich nagrobków. „Dlaczego nie poinformował? Prawdopodobnie dlatego, że chciał, by akt wandalizmu miał wydźwięk antysowiecki, antyrosyjski”– dodaje.

Maciejczuk zwrócił uwagę na fakt uszkodzenia polskiego nagrobka, a także na prawdziwy kontekst zdarzenia w tekście opublikowanym 8 września na portalu klops.ru. Wcześniej opisał też kontekst sprawy na portalu społecznościowym, zwracająć uwagę na fakt uszkodzenia polskiego nagrobka.

– Przykro mi to pisać, ale Polskie Centrum Kulturalne w Kaliningradzie albo celowo wprowadziło Rosjan w błąd, albo zrobiło to nieświadomie i teraz świadomie milczy. Osobiście poinformowałem przedstawiciela Centrum o tym do czego doszło, a do czego nie doszło na poznańskiej cytadeli”– pisał Maciejczuk na Facebooku.

– Według PCK w Kaliningradzie wandale przewrócili „kilka” nagrobków. Przewrócono nie kilka, lecz dwa. Wandale mieli również zniszczyć fotografię na pomniku sowieckiego majora. Kłamstwo. Zdjęcia nie ma przynajmniej od 2008 roku. Wandale mieli ukraść tabliczki z jednego z pomników. Również kłamstwo – na zdjęciach z 2008 roku, które posiadam, tabliczek nie ma. Wandale mieli wyrwać gwiazdy z nagrobków żołnierzy radzieckich. Kłamstwo. Niektóre nagrobki gwiazdy mają, inne nie, i jest tak odkąd pamiętam, a mieszkam w Poznaniu od urodzenia”– wylicza nieścisłości i przekłamania Maciejczuk.

– (…) chciałbym zaapelować do Polskiego Centrum Kulturalnego w Kaliningradzie o wystosowanie sprostowania i poinformowanie o nim rosyjskich mediów oraz rosyjskiego MSZ”– dodał.

Kresy.pl / mt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   mop :

   POCZYTAJCIE SYLWIA PRZEDSTAWIA DOSIEER „cyny”
   ======================================
   Sylwia:25.11.2015 21:13
   Nie można wykluczyć, że Ukrainiec ‘cyna’ to powrót Ukraińca ‘Roberta_XX’ który był z tego forum wyrzucony za chwalenie palenia ludzi żywcem w Odessie i nawoływanie do dalszego palenia żywcem Rosjan. Widać podobieństwa ideologii i stylu.
   =============================
   Sylwia:26.11.2015 07:42
   Cyna (Robert_XX), ty wychodkowa glisto, ty obfajdany oborowym gnojem ukraiński bydlaku. Jeśli chcesz świńska mȩdo polemizować obelgami i napadać tutaj bezustannie na Polaków to pamiȩtaj, że nie masz na obelgi monopolu, ty wylewie zgniłej ukrokacapskiej gnojówki, tu parszywa zawszona onuco owrzodzonego upowca, ty czarno-czerowna świnio. Masz iloraz inteligencji poniżej temperatury ciała, krzywa banderowska chamska mordo niegodna stąpać po świȩtej polskiej ziemi, szujo. Z powodu szerzącego siȩ tutaj chamstwa, nie polemizujȩ z bydłem a na obelgi odpowiadam obelgami.
   ===========================

 1. Avatar
  czas_przebudzenia :

  Wyrazy uznania dla Tomasza Maciejczuka w naświetlaniu prawdy. Gdyby nikt nie bronił prawdy, to nieliczny odsetek zła zmieniłby świat w piekło. Znakiem rozpoznawczym wyznawców zła jest to, że wyznawcy zła zawsze kłamią jak bure suki. Jakieś ponad 99% tylko powtarza kłamstwa z polecenia służbowego, ale tak jest zawsze, że tylko ułamek promila społeczeństwa realnie tworzy idee. Dla Bożej oceny ludzi żyjących swoim życiem na ziemi liczy się przede wszystkim, czy ci ludzie stają po stronie Dobra czy zła. Bo wg tego każda dusza będzie oceniana.

 2. Avatar
  tomaszomanski :

  Wypowiedź Pana Maciejczuka opublikowana na waszym portalu który bardzo cenię i szanuje jest dla mnie krzywdząca
  Pan Maciejczuk w rozmowie ze mną został poinformowany jak miały się sprawy ale moje wyjaśnienie jak widzę do niego nie dotarło
  Rzeczywiście 3 września odwiedziłem ze znajomym Rosjaninem na krótko tzw. Cytadele gdyż wg mnie jest to jedne z ciekawszych historycznych miejsc Poznania
  Wizyta na cytadeli trwała nie więcej niż 10 minut, wobec czego ze zrozumiałych powodów nie miałem możliwości zwiedzenia całego komplekcu cmentarzy wojennych (radziecki, polski i brytyjski) i uszkodzonego polskiego grobu nie widziałem.
  Przy głównej aleji (schodach do obelisku) zauważyłem rosyjski nagrobek ze zdrapaną gwiazdą,
  zainteresowało mnie to, więc zszedłem ze schodów i zauważyłem jeszcze jeden z grobów już z przewróconym nagrobkiem (sterczal z płyty także pręt armatury) w odległosci paru metrów był kolejny przewrócony grób oraz pare grobów z nagrobkami postawionymi indywidualnie (widocznie przez rodzinę) z wybitymi fotografiami i zdrapanymi innymi elementami które widocznie były wcześniej przymocowane do nagrobka
  Porobilem parę zdjęć i wszystko to zajęło mi około 5 minut, Musiałem jechać dalej

  Po przyjeździe do Kaliningradu na naszym portalu w języku rosyjskim umieściłem krótką notatkę o tych paru grobach i to wszystko.
  Ponieważ współpracujemy z innymi mediami rosyjskimi reakcja była oczywiście kwestią czasu.
  Cytat
  „Jego zdaniem, przedstawiciel PCK w Kaliningradzie prawdopodobnie celowo nie poinformował o zniszczonym nagrobku Polaka, który znajdował się ok. 50 metrów od przewróconych radzieckich nagrobków”

  Powyższy cytat jest szczególnie krzywdzący i bardzo nieprofesjonalny Gdyż zarzucacie mi niezgodnie z faktami celowe działanie nie mając żadnych faktów oprócz widzimisię Pana Maciejczuka.

  Moja osobista ocena sytuacji polega na tym że, Pan Maciejczuk zdaje sie z góry zakładać że jedni i ci sami osobnicy odpowiadają za zniszczenie polskiego i sowieckiego grobu, co jakby miało być okolicznością łagodzącą (wg mnie nie jest), chociaż dalej sam sobie zaprzecza pisząc że groby były niszczone w różnym czasie.
  Sowieccy żołnierze mogą nie być dla nas bohaterami gdyż walczyli bez wątpienia bardziej o ZSRR niż o Polskę, ale nie należy zapominać że to właśnie dzięki nim w Polsce między innymi zlikwidowano 435 NIEMIECKICH obozów niewolniczych (koncentracyjnych) m. inn. Oświęcim, Majdanek, Sobibór itd w których zgineło pare milionów Polaków.
  Obecna walka z pomnikami Armi Czerwonej w Polsce nie przynosi Polakom ŻADNYCH korzyści, nie wspominając o tym że została zainicjowana przez kraje leżące daleko od Polski. Niszczenie pomników i grobów sprowadza na nas powszechną pogardę wśród Rosjan oraz między innymi jak najbardziej wymierne straty materialne dla POLSKICH rolników i przedsiębiorców (sankcje)

  • Avatar
   czas_przebudzenia :

   Cytuję przytoczoną wypowiedź Tomasza Maciejczuka:
   „Omański przekazał Rosjanom informacje o uszkodzonych nagrobkach. Z całego szeregu oskarżeń tylko jedno jest prawdziwe: wandale przewrócili dwa nagrobki. Reszta pomników, nagrobków, tabliczek, była w takim stanie jeszcze przed 2008 rokiem” – powiedział Maciejczuk Kresom.pl. Jego zdaniem, przedstawiciel PCK w Kaliningradzie prawdopodobnie celowo nie poinformował o zniszczonym nagrobku Polaka, który znajdował się ok. 50 metrów od przewróconych radzieckich nagrobków. „Dlaczego nie poinformował? Prawdopodobnie dlatego, że chciał, by akt wandalizmu miał wydźwięk antysowiecki, antyrosyjski” – dodaje. ——————. Czy ta wypowiedź Tomasza Maciejczuka jest fałszywa. Bo potok słów zaprzeczających zamiast prostych wypowiedzi sugeruje mataczenie. ————. Wasza mowa niech będzie: „tak – tak, nie – nie”. A co nadto, z zepsucia jest (Mt 5,33-37).

 3. Avatar
  tomaszomanski :

  „- Przykro mi to pisać, ale Polskie Centrum Kulturalne w Kaliningradzie albo celowo wprowadziło Rosjan w błąd, albo zrobiło to nieświadomie i teraz świadomie milczy. Osobiście poinformowałem przedstawiciela Centrum o tym do czego doszło, a do czego nie doszło na poznańskiej cytadeli”

  Nie wiem co na tych zdjęciach widzi autor artykułu, ja widze natomiast zdewastowane nagrobki. Do tego doszło niestety i jest to wstydem dla chrześcijańskiego narodu. O tym poinformowaliśmy naszych czytelników w 5 zdaniach artykułu. Po przeczytaniu powyższego materiału odnoszę wrażenie że ktoś tu chce zrobić z czytelników durniów.
  TO

 4. Avatar
  mop :

  Nikogo do miłości, przyjaźni, zmusić nie można. Ta prosta prawda dotyczy uczuć nie tylko względem osób, religii, władzy, ale także względem sąsiedniego państwa. Stosunek polskiego społeczeństwa do Rosji jest rezultatem znajomości historii stosunków polsko-rosyjskich oraz politycznej świadomości. Ale znajomość tych dyscyplin nauki jest zgodna z tym, co poprzez oświatę i media zostało zakodowane w naszej świadomości. Nikt chyba nie zaprzeczy, że przekazywana nam wiedza historyczna, jak i polityczna, służą kształtowaniu politycznych postaw społeczeństwa. Na kształtowanie tych postaw wpływ mają z reguły ci, którzy posiadają realną władzę oświatową i medialną, a więc i polityczną. Tu winniśmy sami postawić sobie pytanie, czy przekazywanie nam tej wiedzy (zgodnej, czy nie zgodnej z prawdą? – to jest istotne) budowało właściwe polskie postawy polityczne i czy były one budowane z korzyścią dla naszego państwa i narodu, czy dla innych, wrogich nam sił? Pośrednią odpowiedź uzyskamy analizując historię stosunków polsko-rosyjskich od – do chwili obecnej oraz losy naszego państwa i narodu. http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/116655,rusofob-to-patriota-czy-nieuk-i-idiota