Nawet 1,5 tysiąca nazw ulic związanych z reżimem komunistycznym zostanie w ciągu roku zmienionych. Właśnie wchodzi w życie ustawa dekomunizacyjna.

Nowe prawo odnosi się – oprócz nazw ulic, placów czy skwerów – również między innymi do budynków użyteczności publicznej oraz pomników. Zmiana patrona np. ulicy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Oznacza to, że przed upływem ważności dowodu osobistego bądź prawa jazdy nie będzie konieczna jego wymiana.

Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne dotyczące zmiany w księgach wieczystych są zwolnione od opłat. Instytut Pamięci Narodowej szacuje, iż w całym kraju należy zmienić jeszcze od 1,3 do 1,5 tysiąca nazw ulic.

Pch24.pl/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz