USA czasowo znoszą cła na ukraińską stal – poinformował w poniedziałek Departament Handlu. Resort uzasadnia decyzję szkodami, jakie wojna na Ukrainie wyrządziła ukraińskiemu przemysłowi.

Cła nałożone przez amerykański rząd w 2018 r. nie będą obowiązywać prze rok. Chodzi o wzmocnienie ukraińskiej gospodarki. “Największe ukraińskie zakłady produkcji stali znalazły się wśród najbardziej dotkniętych barbarzyństwem Putina, a huta w Mariupolu będzie trwałym symbolem determinacji Ukrainy, przy przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji” – agencja Reuters cytuje poniedziałkowe oświadczenie Departamentu Handlu.

W 2018 roku cła w wysokości 25 proc. na stal z niemal wszystkich krajów zostały nałożone przez administrację ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Przedstawiciele obu partii wezwali w kwietniu prezydenta Joe Bidena do zniesienia ceł.

Ukraina jest 13. największym producentem stali na świecie – zwraca uwagę agencja Reuters. W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska zaproponowała roczne zawieszenie ceł importowych na wszystkie ukraińskie towary nieobjęte umową o wolnym handlu.

W 2021 r. Ukraina wyeksportowała do Stanów Zjednoczonych towary o łącznej wartości 1,9 miliarda dolarów.

Zobacz także: Komisja Europejska chce zniesienia na rok ceł i kontyngentów na import z Ukrainy

Informowaliśmy, że prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę Lend Lease dla Ukrainy. Projekt ustawy o “Lend-Lease i obronie demokracji na Ukrainie” został w zeszłym miesiącu przyjęty przez obie izby Kongresu USA. Senat jednogłośnie poparł dokument 6 kwietnia, a Izba Reprezentantów przyjęła go 28 kwietnia.

Ustawa przywraca program z czasów drugiej wojny światowej, który umożliwił Waszyngtonowi pożyczanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego sojusznikom USA. W tym przypadku pomoże krajom takim jak Polska i inne kraje Europy Wschodniej, ale przede wszystkim odpierającej rosyjską inwazję Ukrainie.

reuter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply