Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę Lend Lease dla Ukrainy – przekazała rzeczniczka Białego Domu.

Jak podaje ukraińska agencja prasowa Ukrinform, rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała w poniedziałek o podpisaniu przez Joe Bidena ustawy Lend Lease dla Ukrainy (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act).

„Dzisiaj prezydent zatwierdził ustawę o Lend-Lease, która rozszerza zakres narzędzi zapewniających Ukrainie potrzebną broń i sprzęt” – powiedziała Jen Psaki.

Już wcześniej zapowiadano, że Joe Biden wybrał 9 maja na dzień podpisania dokumentu.

Projekt ustawy o “Lend-Lease i obronie demokracji na Ukrainie” został w zeszłym miesiącu przyjęty przez obie izby Kongresu USA. Senat jednogłośnie poparł dokument 6 kwietnia, a Izba Reprezentantów przyjęła go 28 kwietnia.

Jak podawaliśmy, ustawa przywraca program z czasów drugiej wojny światowej, który umożliwił Waszyngtonowi pożyczanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego sojusznikom USA. W tym przypadku pomoże krajom takim jak Polska i inne kraje Europy Wschodniej, ale przede wszystkim odpierającej rosyjską inwazję Ukrainie.

Ustawa pozwala Stanom Zjednoczonym na dostarczanie sprzętu na Ukrainę z technicznym wymogiem zapłaty w późniejszym terminie.

Jak informowaliśmy wcześniej, prezydent Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy oraz o nowe narzędzia do zabezpieczenia aktywów od rosyjskich oligarchów. Ogromny wniosek o finansowanie obejmuje ponad 20 miliardów dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 miliarda dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu i 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną.

Kresy.pl / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply