Nieuznawany przez państwa zachodnie prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko został zapytany w poniedziałek o “możliwy atak Polski na Białoruś”. “Niech spróbują” – odpowiedział. Dodał, że “rozmawiał na ten temat ostatnio z prezydentem Rosji”.

Konferencja prasowa Aleksandra Łukaszenki odbyła się w poniedziałek po białoruskich uroczystościach z okazji 77. rocznicy dnia zwycięstwa Rosji nad hitlerowskimi Niemcami. Zapytano go m.in. o “możliwy atak Polski na Białoruś”. “Niech spróbują. Pokonaliśmy wrogów dużo silniejszych od Polski. Jeśli chcą spróbować, niech spróbują” – odpowiedział, cytowany przez białoruską państwową agencję prasową Belta.

Wyraził “zaniepokojenie” faktem, że Polska “zwiększyła liczebność wojsk z 3 tys. do 32 tys., a nawet 40 tys. w Polsce i na Litwie”.

“Bardzo uważnie obserwujemy sytuację. Zawsze mówiłem wojsku, że nie możemy niczego przeoczyć i powtarzać 1941 roku” – stwierdził.

“Zawsze rozumieliśmy, że nasza armia nie ma szans z  NATO. Ale nie wolno nam zapominać, że za Rosją jest potęga jądrowa. Mamy odpowiednią umowę. Bardzo często rozmawialiśmy na ten temat ostatnio z prezydentem Rosji” – powiedział Łukaszenko.

Dodał, że “nie da się pokonać narodu, którzy walczy na swojej ziemi, o swoje terytorium, o swoje rodziny i dzieci”.

W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla agencji Associated Press nieuznawany przez państwa zachodnie prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko przekonywał, że Polska ma zamiar zająć zachodnie obwody Ukrainy.

Łukaszenko promował tezę, że Polska zgłasza roszczenia terytorialne wobec zachodniej Ukrainy. Białoruski przywódca zwierzył się dziennikarzowi AP z „szalonej myśli”, mającej nie opuszczać go w ostatnich dniach. Według niego „jeśli Polska i inne kraje będzie dalej tak się zachowywać”, dojdzie do wojny, w której Rosja, Białoruś i Ukraina będą wspólnie walczyć „przeciw wam”.

Zobacz także: Łukaszenko: Polacy stoją na granicy i proszą, żeby ich wpuścić na Białoruś

belta.by / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • mayo
      mayo :

      Baćka chyba zauważył że hybrydowy atak Białorusi na Polskę wzmocnił Polskę a osłabił Białoruś. Gdy Ukraina wygra a Rosja zapadnie się w sobie (jak po upadku ZSRR), Białorusini obalą marionetkę utrzymywaną przez Kreml. Wtedy zobaczysz jak Łukaszenko stanie się piewcą demokracji i zachodniej cywilizacji a nawet może polubi polską kaszę gryczaną 🙂