Komunikat jest reakcją Waszyngtonu na wcześniejsze powiadomienie przez Rosję o zniszczeniu ostatniej części jej arsenału broni chemicznej.

W piątek amerykański resort obrony potwierdził, że zniszczy całą broń chemiczną pozostałą z czasów zimnej wojny.

– Jesteśmy gotowi wypełnić przyjęte zobowiązanie do całkowitego zniszczenia broni chemicznej do 2023 roku – powiedział agencji AFP rzecznik Pentagonu płk Robert Manning. Jak dodał, „ponad 90 proc. amerykańskiego arsenału pochodzącego z czasów zimnej wojny już zostało zniszczone, a postęp w niszczeniu broni jest regularnie raportowany do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW)”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W minioną środę, jak informowaliśmy, ostatnia partia rosyjskiej broni chemicznej została zniszczona. Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał to „historycznym wydarzeniem” i wezwał inne kraje, w szczególności USA, by poszły za tym przykładem. Rosyjskie władze mocno podkreślają, że prace zakończono mocno przed czasem. Termin likwidacji zapasów wyznaczono na 2020 rok.

– Oczekujemy, że wysiłki Rosji na rzecz eliminacji broni chemicznej posłużą za przykład dla innych krajów – powiedział Putin. Dodając, że największe ilości tej broni poza Rosją miały także Stany Zjednoczone, które w jego ocenie nie wywiązują się ze swoich zobowiązań w tej kwestii, odkładając po raz kolejny w czasie swoje działania.

– Oczekujemy, że USA, jak inne kraje, wypełnią swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowych porozumień – powiedział rosyjski prezydent.

Płk Manning przyznał, że termin był w ostatnich latach przesuwany, ale nie z braku środków finansowych, jak sugerował Putin, ale z powodów technicznych. Rzecznik Pentagonu pogratulował Rosji zakończenia procesu niszczenia broni chemicznej.

USA i Rosja, które w czasach zimnej wojny zgromadziły olbrzymie arsenały broni chemicznej, zobowiązały się do ich zniszczenia do grudnia 2015 roku na mocy Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC) z 1997 roku.

rmf24.pl / Kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz