Ostatnia partia rosyjskiej broni chemicznej została zniszczona w środę. Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał to „historycznym wydarzeniem” i wezwał inne kraje, w szczególności USA, by poszły za tym przykładem.

W środę ostatnia partia składników magazynowanej przez Rosję broni chemicznej w Kiznerze, w Republice Udmurckiej, czyli autonomicznej republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, została zlikwidowana. Odbywało się to przy połączeniu na żywo z rosyjskim prezydentem. Władimir Putin nie krył zadowolenia z tego wydarzenia:

– Bez fajerwerków, możemy powiedzieć, że w istocie jest to historyczne wydarzenie, biorąc pod uwagę olbrzymie ilości zapasów broni chemicznej od czasów sowieckich. Specjaliści mówili, że można ich było użyć do kilkukrotnego zniszczenia praktycznie wszystkiego, co porusza się po ziemi.

Rosyjskie władze mocno podkreślają, że prace zakończono mocno przed czasem. Termin likwidacji zapasów wyznaczono na 2020 rok. Według Putina, likwidacja rosyjskiej broni chemicznej to „wielki krok w stronę uczynienia współczesnego świata bardziej zbalansowanego i bezpiecznego”. Zaznaczył, że w ten sposób Moskwa wywiązuje się ze swoich zobowiązań międzynarodowych. Rosyjski prezydent zaznaczył również, że jego kraj jako jeden z pierwszych podpisał dokumenty ws. likwidacji broni chemicznej. Tzw. konwencję o zakazie broni chemicznej Rosja podpisała na początku 1993 roku (podobnie jak np. Polska czy Stany Zjednoczone). Ratyfikowała ją jednak dopiero ponad 4 lata później (czyli później, niż np. Polska czy USA).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W tym kontekście przypomniał też o „kluczowej roli Rosji w rozwiązaniu problemu syryjskiej broni chemicznej”.

– Oczekujemy, że wysiłki Rosji na rzecz eliminacji broni chemicznej posłużą za przykład dla innych krajów – powiedział Putin. Dodając, że największe ilości tej broni poza Rosją miały także Stany Zjednoczone, które w jego ocenie nie wywiązują się ze swoich zobowiązań w tej kwestii, odkładając w czasie swoje działania.

– Oczekujemy, że USA, jak inne kraje, wypełnią swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowych porozumień – powiedział rosyjski prezydent.

Przeczytaj także: Czołowy fizyk i profesor MIT: Nie ma dowodów na odpowiedzialność Asada za atak chemiczny w Chan Szejkun [+VIDEO]

Tass / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz