Jak poinformowała Anna Wawrzyszko ze Związku Polaków w Niemczech, film z okazji 95. rocznicy powstania ZPwN został zablokowany przez niemieckie ministerstwo zajmujące się mediami i kulturą.

TVP Info podaje, że Anna Wawrzyszko poinformowała, że „film został nakręcony, aby pokazać, że Związek Polaków w Niemczech spod znaku Rodła to nie tylko historia, ale i również teraźniejszość i przyszłość”. Jest to „film o Polakach mieszkających w Niemczech”. „Większość z nas ma obywatelstwo niemieckie; polskość jest zachowana poprzez język, kulturę, pamięć o historii i naszych korzeniach” – dodała.

Niemcom miało sie nie spodobac to, że „film pokazuje jedno: nie przyjechaliśmy tu wczoraj i przedwczoraj, jak próbuje się nas stygmatyzować. Jesteśmy związani z tą ziemią, chociażby Zagłębia Ruhry, od końca XVII wieku. Problemem okazało się, że pokazaliśmy prawdziwy status Polaków”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przedstawicielka Związku powiedziała tvp.info, że „film powstawał przy współpracy z BKM – Beauftragte für Medien und Kultur – instytucją, która ma za zadanie wspieranie kultury mniejszości w Niemczech”. Wśród innych finansujących wymieniła także polski MSZ, pokrywający koszty podróży.

Niemiecki resort zajmujący się mediami i kulturą zarzucił autorom filmu, że „reportaż jest niezgodny z tym, co było napisane w projekcie” i zażądała zwrotu kwoty 8 tys. euro, a także dopatrzyła się „błędów w rozliczeniu z MSZ i nałożyła na Związek kary, uważając, że stawka polska nie jest tożsama z tą stosowaną w Niemczech”.

Filmowi zarzucono, że jest „antyniemiecki, antyislamski”.

„Oni chcieli film o polskich Niemcach. Ten film nie może być pokazany w Niemczech, bo pokazuje, jak niemieckie państwo oszukuje opinię publiczną, jeśli chodzi o stosunki polsko-niemieckie. Na poziomie społecznym nie są złe – to państwo niemieckie tworzy takie relacje i stygmatyzuje nas przez cały czas” – podkreśliła Wawrzyszko.

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Bo Niemiaszki to takie rzadkie nadludzia, ze o nich nawet żle pomyśleć nie można.Jaki status Polaków,jakie wspieranie kultury polskiej mniejszości? U Niemiaszków takie coś to „antyniemieckość i antyislamskość”Germanie w Reichu niemieckość już z islamskością utożsamiają.Tak jak w przypadku nazistów,teraz Niemiaszki wszelkie zło na islamistów zwalają.Islamscy Niemcy ,to oni w państwie „niemieckim” opinię publiczną oszukują i Polaków,sorry polskich Niemców, stygmatyzują.