USA zapowiadają sankcje dla wojskowo-przemysłowego kompleksu Rosji

Stany Zjednoczone planują nowe sankcje dla kompleksu wojskowo-przemysłowego Rosji – poinformował zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo.

„Nadal będziemy stosować rygorystyczne sankcje finansowe przeciwko Rosji i jej kluczowym instytucjom finansowym, a kolejnym etapem będzie rozbrojenie rosyjskiej machiny wojennej, kawałek po kawałku, poprzez zakłócenie działania ich kompleksu wojskowo-przemysłowego i łańcuchów dostaw” – powiedział Adeyemo podczas przemówienia w Instytucie Gospodarki Międzynarodowej Petersona.

Adeyemo odrzucił zastrzeżenia, że ​​pakiet sankcji ogłoszony przez USA i ich sojuszników wobec Rosji grozi pęknięciem międzynarodowej gospodarki, obiecując zamiast tego dalsze sankcje, jeśli zajdzie taka potrzeba. Bronił także decyzji o ograniczeniu Rosji dostępu do globalnego systemu finansowego zdominowanego przez dolara.

Krytycy takiego działania podnoszą, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy ryzykują zachęceniem swoich przeciwników do odrzucenia dolara i poszukiwania alternatyw, a także tworzenia nowych systemów, które doprowadzą do powstania rozdrobnionej światowej gospodarki

CZYTAJ TAKŻE: Klienci biznesowi rosyjskich banków przechodzą na juany

„Pokazaliśmy nie tylko, jak niezbędny jest ten [globalny system finansowy] i jak kosztowne jest wykluczenie z niego, ale także daremność prób uniknięcia go” – powiedział Adeyemo. „Wysiłki Rosji mające na celu uchronienie się przed sankcjami nie powiodły się z powodu siły systemu finansowego, który wspólnie zbudowaliśmy” – dodał.

Adeyemo podkreślił wielostronny charakter pakietu sankcji, który, jak podkreślił, został wdrożony przez ponad 30 krajów, które reprezentują ponad 50 procent światowej gospodarki i są „emitentami najczęściej używanych walut wymienialnych na świecie oraz producentami najnowocześniejszych na świecie technologii”.

CZYTAJ TAKŻE: Ławrow: Rosja zwiększy wykorzystanie walut takich jak rupia indyjska w handlu międzynarodowym 

Zapytany konkretnie o rolę dolara jako światowej waluty rezerwowej, Adeyemo zauważył, że Stany Zjednoczone mają „najgłębszy, najbardziej płynny” rynek kapitałowy, „dynamiczną” gospodarkę i „stabilny” zestaw praw. „Dolar pozostanie wszechobecny, nawet dla krajów, które próbują od niego uciec” – powiedział podczas dyskusji, która nastąpiła po jego przemówieniu.

„Dopóki rosyjska inwazja będzie trwała, nasze sankcje będą kontynuowane” – stwierdził. Dodał później, że oczekuje, iż Chiny będą przestrzegać reżimu sankcji, biorąc pod uwagę, że „interesy Chin z resztą świata są znacznie większe niż z Rosją”.

CZYTAJ TAKŻE: Komisja Europejska odrzuca rosyjski wymóg płacenia rublami za gaz

Kresy.pl / ft.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply