Departament Handlu rozszerzył sankcje wobec rosyjskiego giganta wciągając na czarną listę jedno z jego złóż szelfowych.

Tym samym Gazporom nie pozyska zagranicznego kapitału ani kooperantów dla ekploatacji nowoustanowionego, obiecującęgo Złoża Południowo-Kirińskiego w szelfie Morza Ochockiego, z którego Gazprom chciałby wydobywać ropę. Zabroniony zostaje nawet obrót, import lub reeksport surowcem, który będzie wydobyty z tego złoża bez specjalnej licencji, która może wydać tylko Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa, które jest zresztą wydziałem Departamentu Handlu.

Złoże Połdniowo-Kirińskie odkryto w 2010 r. Eksperci oceniają, że zawiera 700 miliardów metrów sześciennych ropy nafotwej.

korrespondent.net/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jerzyjj
    jerzyjj :

    Sankcje były skuteczne w krótkim terminie – bo zadziałały na Moskwę szokowo i spowodowały kryzys finansowy – ale w dłuższej perspektywie nie przyniosą efektów. – Bardziej zadziałają na Europę i to ona będzie ponosiła koszty tych sankcji. Już ponosi koszty osłabienia rubla, bo eksport do Rosji zmniejszył się i firmy nie mają zamówień.Trzeba pamiętać o tym, że Rosja ma ciągle ok. 400 mld dol. rezerw walutowych. Amerykańskie sankcje nałożone wspólnie z Europą nie poradziły już sobie z Iranem (KUBIE TEŻ MOGLI SKOCZYĆ). (Nałożone na Iran sankcje umierają śmiercią naturalną.Po raz kolejny ekonomia zwyciężyła względy polityczne.)To mała gospodarka w porównaniu z rosyjską, dlatego nie wydaje się, że w tym przypadku to zadziała – z uwagi na wielkość gospodarki, ale także powiazania nie tylko z zachodem, ale również Azją.Sankcje nie przestraszyły Putina i raczej wywołały efekt integracji niż dezintegracji. – Notowania Putina wzrosły. To też wzmocniło takie procesy, jak na przykład nacjonalizacja biznesu, czyli wycofywanie z rajów podatkowych kapitału rosyjskiego, co było zawsze bolączką Rosji.W dłuższym terminie sankcje mogą mieć wpływ jedynie na wydobywanie ropy i gazu ze złóż łupkowych czy arktycznych. – To są trudno wydobywalne złoża i w ich przypadku Rosji brakuje odpowiednich technologii. To z pewnością opóźni rozwój tych pól i będzie kosztowało. Ale z drugiej strony Rosja ma jeszcze dużo złóż konwencjonalnych, które są tańsze w eksploatacji, podobne do saudyjskich. Z nich Rosjanie mogą jeszcze wiele lat wydobywać ropę i gaz…