“Przewaga dowodów” świadczy o tym, że wirus, który wywołał pandemię Covid-19, wydostał się z ośrodka badawczego w mieście Wuhan w Chinach – napisano w raporcie, który został opublikowany w poniedziałek przez Partię Republikańską.

Michael McCaul, najwyższy rangą przedstawiciel tej partii w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, upublicznij raport w poniedziałek. Autorzy raportu wzywają do przeprowadzenia dwupartyjnego śledztwa w sprawie źródeł pandemii Covid-19. Ich zdaniem istnieją “liczne dowody” na to, że koronawirus wydostał się z laboratorium badawczego w chińskim mieście Wuhan – informuje agencja “Reuters”. Twierdzą, że naukowcy z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii, wspomagani przez amerykańskich ekspertów oraz chińskie i amerykańskie fundusze rządowe, pracowali nad modyfikacją koronawirusów w celu zakażenia ludzi.

Chińskie władze zaprzeczają tezom, które sugerują, że koronawirus wyciekł z laboratorium. Wcześniej były głoszone przez przedstawicieli administracji prezydenta Donalda Trumpa.  Zdaniem większości ekspertów, pandemia została wywołana przez wirus zwierzęcy prawdopodobnie przeniesiony na ludzi na targu owoców morza Huanan w pobliżu Wuhańskiego Instytutu Wirusologii.

Zobacz także: Media: niemiecki wywiad podważa tezę Trumpa o stworzeniu koronawirusa w chińskim laboratorium

“Teraz uważamy, że nadszedł czas, aby całkowicie odrzucić targ jako źródło pochodzenia koronawirusa. Uważamy też, że przeważająca część dowodów pokazuje, iż wirus rzeczywiście wyciekł z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii i że stało się to mniej więcej przed 12 września 2019 roku” – napisano w raporcie Republikanów.

W raporcie napisano nt. – jak to ujęto – nowych i niedostatecznie zbadanych informacjach w kwestii protokołów bezpieczeństwa w laboratorium, m.in. wniosku z lipca 2019 roku o 1,5 mln USD na remont systemu przetwarzania niebezpiecznych odpadów dla obiektu, który miał niecałe dwa lata.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Agencja “Reuters” przypomina, że w kwietniu bieżącego roku jedna z głównych amerykańskich agencji wywiadowczych poinformowała, że zgadza się z konsensusem naukowym, według którego wirus nie został stworzony przez człowieka ani nie jest genetycznie zmodyfikowany. Prezydent Joe Biden nakazał w maju br. przyspieszyć agencjom wywiadowczym działania nt. weryfikacji pochodzenia koronawirusa i przedstawić raport w ciągu 90 dni.

Agencja “Reuters” powołuje się na źródło w amerykańskich służbach, które potwierdziło, że społeczność wywiadowcza USA nie ustaliła, czy wirus pochodzi od zwierząt, czy też wyciekł z laboratorium w mieście Wuhan.

Czytaj także: Media: zdaniem brytyjskiego wywiadu “możliwe” jest, że koronawirus wydostał się z chińskiego labroatorium

reuters.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply