Brytyjski wywiad uważa obecnie, że możliwe jest, iż pandemia Covid-19 rozpoczęła się od wycieku koronawirusa SARS-CoV-02 z chińskiego laboratorium badawczego – napisał w niedzielę “The Sunday Times”.

Medium podaje, że od potwierdzenia przez Chiny po raz pierwszy, że w Wuhan ludzie zarażają się nowym i śmiertelnym wirusem, brytyjskie, amerykańskie oraz inne zachodnie agencje wywiadowcze nie brały raczej pod uwagę możliwości, że Instytut Wirusologii w tym mieście odegrał rolę w wywołaniu pandemii. Agencje wywiadowcze krajów Zachodu uważały początkowo, że istnieje bardzo “nikłe” prawdopodobieństwo, że wirus wydostał się z laboratorium, w którym prowadzone są badania nad koronawirusami pochodzącymi od nietoperzy, m.in. nad jednym ściśle związanym z Covid-19. Dokonano teraz jednak ponownej oceny, według której wyciek z laboratorium uważa się obecnie za “możliwy” – “The Sunday Times” powołuje się na źródła.

Medium przypomina, że kilka dni temu prezydent USA Joe Biden kazał amerykańskim agencjom wywiadowczym zbadać m.in. teorię sugerującą laboratoryjną genezę pandemii. Raport ma trafić do amerykańskiego prezydenta w ciągu 90 dni. Brytyjski i amerykański wywiad współpracują w tej kwestii. Amerykańskie źródła dyplomatyczne mówią, że istnieją obawy, iż jeśli nie uda się ustalić pochodzenia wirusa, globalna epidemia może się powtórzyć.

Zobacz także: Media: niemiecki wywiad podważa tezę Trumpa o stworzeniu koronawirusa w chińskim laboratorium

“The Sunday Times” podkreśla, że polecenie Bidena następuje po pojawieniu nowych informacji dotyczących trzech badaczy z instytutu w Wuhan, którzy zachorowali w listopadzie 2019 roku i musieli być hospitalizowani (szacuje się, że wtedy koronawirus pojawił się po raz pierwszy). Wspomniany szczegół podsycił zainteresowanie i zwiększył presję amerykańskiej opinii publicznej oraz polityków w innych krajach, by wyjaśnić opisywaną kwestię.

Zobacz także: Pompeo: są “mocne dowody” na to, że koronawirus powstał w laboratorium w Wuhan

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zachodnie źródła wywiadowcze zwracają jednak uwagę, że z powodu chińskiego braku transparentności ustalenie prawdy będzie niezwykle trudne. “Mogą istnieć dowody, które poprowadzą nas w jedną stronę i dowody, które poprowadzą nas w drugą stronę. Chińczycy będą kłamać w którąkolwiek z nich pójdziemy. Nie sądzę, że kiedykolwiek dowiemy się prawdy” – oświadczyło w rozmowie z gazetą zachodnie źródło wywiadowcze, które jest zaznajomione z brytyjskim udziałem w wyjaśnianiu źródeł pandemii.

Brytyjscy posłowie także domagają się ponownego śledztwa.

thetimes.co.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply