To pierwsza cześć z partii 11 śmigłowców Mi-8 / Mi-17, przekazywanych Ukrainie w ramach amerykańskiego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartego 800 mln dol.

W poniedziałek reporter „Foreign Policy”, Jack Detsch zamieścił na Twitterze wpis z informacją, że Departament Stanu USA dostarczył na Ukrainę trzy śmigłowce Mi-17. To pierwsza partia tych maszyn z łącznie 11 śmigłowców Mi-8 / Mi-17, przekazywanych w ramach pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartego 800 mln dol.

Według informacji Detsch, podanych za Pentagonem, trzy wspomniane Mi-17 wykonały już pierwsze misje na Ukrainie.

Śmigłowce te zostały wcześniej zamówione przez Waszyngton, były pierwotnie przeznaczone dla sił afgańskich. Jednak po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów i wycofaniu się Amerykanów, maszyny te zostały w USA. Ostatecznie zdecydowano, że zostaną wysłane Ukraińcom. Jak podawano, miało to być sześć transportowych Mi-17-B5 i Mi-8MTV. Wówczas zaznaczono też, że jakaś liczba tego rodzaju śmigłowców była serwisowana na Ukrainie, a przynajmniej jeden został tam po upadku prozachodniego rządu w Kabulu.

Detsch na początku maja poinformował też, że USA przekazały Ukrainie 5 śmigłowców Mi-17, Były to jednak maszyny, które obiecano Ukraińcom już wcześniej. Nie wchodziły w skład kolejnych 11 śmigłowców, których przekazanie ogłoszono w kwietniu.

Ponadto, dziennikarz podał, że Stany Zjednoczone wysłały już na Ukrainę ponad 60 proc. z obiecanych 209 tys. pocisków kal. 155 mm oraz 74 z 90 haubic.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w kwietniu, że państwo to udzieli Ukrainie kolejnej transzy pomocy wojskowej. Jak zadeklarował: „Zatwierdziłem nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 milionów dolarów, obejmuje on między innymi artylerię i śmigłowce”. Odbywszy rozmowę z ukraiński odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim Biden podpisał decyzję zatwierdzającą „nowy pakiet pomocy”, który „będzie zawierał wiele z wysoce skutecznych systemów broni, które już dostarczamy, a także nowe zdolności skrojone pod szerszy atak Rosji, którego spodziewamy się we wschodniej Ukrainie”.

Amerykanie wysyłają jeszcze na Ukrainę 10 radarów przeciwartyleryjskich AN/TPQ-36, dwa radary obrony przeciwlotniczej AN/MPQ-64 Sentinel, 300 dronów-kamikadze Switchblade, morskie bezzałogowce do obrony wybrzeża, 200 transporterów opancerzonych M113, 500 pocisków Javelin i „tysiące” innych pocisków przeciwpancernych, 100 pojazdów opancerzonych Humvee, 11 śmigłowców Mi-17, 30 tys. kamizelek kuloodpornych, ponad 2000 celowników, miny M18A1 Claymore, a także sprzęt medyczny oraz sprzęt chroniący przed atakami chemicznymi, biologicznymi i radiologicznymi.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply