Koncern Boeing poinformował, że dziewiczy lot pierwszego myśliwca F-15EX Advanced Eagle przebiegł pomyślnie. Otwiera to drogę do uruchomienia produkcji seryjnej co najmniej 144 takich samolotów.

We wtorek pierwszy myśliwiec F-15EX Advanced Eagle odbył swój pierwszy lot, startując z lotniska Lambert w St. Louis w stanie Missouri. Lot potrwał około 90 minut. W jego trakcie sprawdzano m.in. działanie awioniki. Według koncernu Boeing, wszystko przebiegło pomyślnie.

Dzisiejszy udany lot udowadnia bezpieczeństwo odrzutowca i jego gotowość do dołączenia do floty myśliwców naszego kraju” – powiedział wiceszef Boeinga i manager programu F-15, Prat Kumar. Wyraził radość, że jego firma będzie mogła budować nowoczesny myśliwiec dla amerykańskiego lotnictwa. Zaznaczył, że maszyny może korzystać z najnowszych, zaawansowanych systemów zarządzania walką, sensorów i uzbrojenia.

Siły Powietrzne USA jako pierwsze dodały F-15EX do swojego budżetu na 2020 rok, na polecenie Biura oceny kosztów i oceny programu Departamentu Obrony (CAPE). W związku z wyraźnymi oznakami starzenia się maszyn F-15C/D z lat 70. XX wieku potrzebne były albo kosztowne prace przedłużające żywotność, albo zakup nowych samolotów i wymiana starych. CAPE uznało, że w kontekście kosztów ponoszonych wciąż w związku z F-35, bardziej korzystny będzie zakup ulepszonej wersji F-15E. Będzie ona też tańsza w utrzymaniu i obsłudze niż nowe F-35. Nowe cechy tej maszyny opracowano głównie na koszt klientów zagranicznych, w tym Kataru (F-15QA) i Arabii Saudyjskiej (F-15SA).

Lotnictwo wojskowe USA zamówiło już pierwszą partię ośmiu F-15EX, których wartość ma nie przekroczyć 1,2 mld dol. Wartość całego programu sięga 23 mld dol. Na 2021 rok zabezpieczono środki na zakup 12 samolotów. W 2022 roku planuje się kupić kolejnych 12 F-15EX, 14 w 2023 roku oraz do 19 w latach 2024-2025.

Zobacz: F-15E ze zgodą na używanie nowych taktycznych bomb jądrowych [+VIDEO]

Czytaj również: 12 miliardów dolarów na modernizację F-15

Oczekuje się, że łącznie zakupionych zostanie co najmniej 144 maszyn, przy czym kontrakt zawiera opcję dokupienia nawet do blisko 200 samolotów łącznie.

Pierwsze dwa samoloty mogą zostać dostarczone jeszcze przed końcem marca br. Trafią na testy do bazy sił powietrznych Eglin na Florydzie. Sześć pozostałych myśliwców z pierwszej partii ma trafić do tej bazy w 2023 roku.

Nowe samoloty będą wyposażone w nowoczesny sprzęt, w tym komputer misji ADCO-II, pasywno-aktywny system walki elektronicznej od BAE Systems, radar AN/APG-82 oraz cyfrowy kokpit.

Sam program pozyskania F-15EX Advanced Eagle wzbudza w Departamencie Obrony USA pewne kontrowersje, gdyż posiada znacznie większy przekrój radarowy niż F-35, co oznacza, że jest dużo łatwiejszy do wykrycia przez radary. Krytycy uważają, że w obecnych warunkach pola walki taki samolot wymagałby podczas akcji dużo dodatkowego wsparcia, a w starciu z przeciwnikiem dysponującym zaawansowanymi systemami obrony powietrznej, jak Chiny czy Rosja, zapewne poniósłby duże straty.

flightglobal.com / defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply