Stany Zjednoczone przedstawiły Ukrainie listę kluczowych reform, które Kijów powinien zrealizować, jeśli chce liczyć na większe amerykańskie inwestycje. USA wskazują m.in. na potrzebę rozpoczęcia wielkiej prywatyzacji, reformy sądów i wzmocnienia instytucji antykorupcyjnych.

Władze USA przedstawiły swoje stanowisko w tej sprawie podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej pomiędzy Davidem De Falco, wiceasystentem sekretarza handlu ds. Europy i Eurazji oraz wiceszefem MSZ Ukrainy, Jewhenem Jeninem. Według oficjalnej relacji strony ukraińskiej, zasadniczym tematem rozmowy było wdrażanie reform strukturalnych na Ukrainie.

Czytaj także: Prezydent Ukrainy podpisał ustawę umożliwiającą obrót ziemią rolną. Oczekiwał tego MFW

Jak podano, De Falco zwrócił uwagę, że zapewnienie praworządności, przeprowadzenie efektywnej reformy sądownictwa i wzmocnienie systemu instytucji antykorupcyjnych na Ukrainie są kluczowe dla poprawienia klimatu biznesowego i zwiększenia amerykańskich inwestycji.

Przeczytaj: Ukraiński ekspert: Ukraina przelewa własną krew w obronie Polski, krajów bałtyckich i USA – zasługujemy na większe wsparcie

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, przedstawiciel rządu USA zwrócił uwagę, że Ukraińcy muszą dokończyć reformę dotyczącą umożliwienia swobodnego obrotu ziemią rolną, a także rozpocząć prywatyzację na wielką wielką skalę. De Falco podkreślił, że Stany Zjednoczone chcą dalej udzielać Ukrainie koniecznej pomocy na rzecz udanego wdrożenia programu reform.

Przy okazji, strona amerykańska wyraziła zadowolenie z planów ukraińskiego MSZ, który chce otworzyć nowy konsulat generalny w Houston w Teksasie. Amerykanie liczą, że przyczyni się to do zwiększenia współpracy amerykańsko-ukraińskiej w sektorach naftowym i gazowym.

Czytaj także: USA doradziły Ukrainie, jak wprowadzać w życie kontrowersyjną ustawę oświatową

W lutym br. informowaliśmy, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uważa, że Ukraina, jeśli chce otrzymać nową transzę z wartej kilka miliardów dol. pomocy finansowej, musi wykazać większy postęp w reformach.

Unian / mfa.gov.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz