TVN został ukarany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji za pełen mowy nienawiści materiał szkalujący św. Jana Pawła II. Stacja nie chciała zapłacić kary, więc przewodniczący Rady zwrócił się do urzędu skarbowego o ściągnięcie należności. W środę pieniądze trafiły na konto KRRiT. Teraz skarbówka ma zająć się windykacją 88 tys. zł z konta Tok FM, na którego antenie także używano języka nienawiści.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nałożył na TVN karę 550 tys. zł w związku z emisją 6 marca 2023 roku nierzetelnego materiału pt. “Franciszkańska 3”. Pojawiła się w nim teza, że św. Jan Paweł II w czasie gdy był krakowskim metropolitą, wiedział o przypadkach molestowania seksualnego przez księży i ukrywał te informacje.

KRRiT poinformowała, że po emisji reportażu “Franciszkańska 3” wpłynęła do niej rekordowo wysoka liczba skarg. “Zarejestrowano 6058 wystąpień (maili, formularzy ze strony internetowej, zgłoszeń przez platformę ePUAP i listów wysyłanych tradycyjną pocztą). Wystąpienia te zawierały 39 613 podpisów obywateli wyrażających swój sprzeciw wobec treści zawartych w audycji” – czytamy.

“W wyniku przeprowadzonej wnikliwej analizy eksperckiej audycji, w ramach postępowania wyjaśniającego ustalono, że materiał nie spełnia kryteriów reportażu oraz szeregu standardów etyki dziennikarskiej. Eksperci dowiedli iż, audycja wykazuje brak obiektywizmu i rzetelności dziennikarskiej, jest stronnicza, z wybiórczą selekcją źródeł, ahistoryczną interpretacją faktów i zdarzeń historycznych. Eksperci wskazali również, iż twórcy nagrania posłużyli się także technikami manipulacyjnymi takimi jak: insynuacja, używanie określeń tzw. utrwalaczy, stosowanie fałszywych powiązań emocji i osób, plotka” – podała KRRiT w komunikacie.

KRRiT oświadczyła, iż w toku analiz “ustalono naruszenie podstaw rzetelnego i uczciwego dziennikarstwa, poprzez m.in. oparcie się w audycji na materiałach Służby Bezpieczeństwa okresu PRL (donosy uzyskiwane przez SB), bez sprawdzania innych zbiorów dokumentacyjnych”. Według KRRiT, w materiale “Franciszkańska 3” nie przeprowadzono wnikliwej kwerendy, nie powiązano wydarzeń, a całą narrację dopasowano do postawionej wcześniej tezy. “Analiza materiału wykazała występowanie w audycji treści sprzecznych z prawem i dobrem społecznym, godzących w uczucia religijne, w tym konkretnym wypadku katolików i dezinformujących opinię publiczną, co stanowi naruszenie art.18 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji” – czytamy w komunikacie.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski w efekcie na początku marca br. nałożył na TVN karę w wysokości 550 tys. zł. W komunikacie podano, że nadawca ma uiścić należność w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.

TVN nie chciał zapłacić kary, więc przewodniczący Rady zwrócił się do urzędu skarbowego o ściągnięcie należności. W środę pieniądze trafiły na konto KRRiT. TVN może się odwołać od decyzji przewodniczącego KRRiT do sądu.

Tymczasem Maciej Świrski złożył wniosek do Urzędu Skarbowego o ściągnięcie kary nałożonej na radio Tok FM.

„Podjąłem decyzję przekazania do windykacji przez Urząd Skarbowy należności budżetowej w postaci kary nałożonej na spółkę Inforadio Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (Tok FM), ponieważ pomimo upomnienia nie wpłaciła kwoty 88 tys. złotych (sprawa języka nienawiści w programach Tok FM)” – poinformował przewodniczący KRRiT na jednym z portali społecznościowych.

KRRiT ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. Rozgłośnia ukarana została także karą 80 tys. zł za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Jak podkreśla Radio Maryja, autor tych słów pracuje obecnie w TVP Info.

Kresy.pl / rp.pl / radiomaryja.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply