Jeden z zapisów deklaracji przeforsowanej przez administrację Donalda Trumpa i podpisanej przez prezydenta Serbii oraz premiera Kosowa wywołał zastrzeżenia w Brukseli.

Jak podaliśmy, w piątek w Białym Domu w obecności Donalda Trumpa prezydent Serbii Aleksandar Vučić i premier Kosowa Avdullah Hoti podpisali porozumienie o normalizacji stosunków gospodarczych pomiędzy oboma krajami. W dokumencie znalazły się jednak zapisy nie mające większego związku z życiem gospodarczym Serbii i Kosowa. Amerykanie przeforsowali deklarację w której władze w Belgradzie i Prisztinie zobowiązały się do „wysiłków na rzecz restytucji bezspadkowego i nie objętego roszczeniami żydowskiego mienia z czasów Holokaustu”, a także do ustanowienia ambasad w Izraelu w Jerozolimie. Ten ostatni warunek okazał się zaskakującym dla prezydenta Serbii Alaksandra Vucicia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zapis ten wywołał także reakcję w Brukseli. Rzecznik wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej Peter Stano podkreślił, że wspólnota stoi na stanowisku rozwiązania konfliktu bliskowschodniego poprzez powstanie suwerennego państwa palestyńskiego z dostępem do wschodniej Jerozolimy. „W tym kontekście jakiekolwiek kroki dyplomatyczne, które wzywają do zakwestionowania wspólnego stanowiska w sprawie Jerozolimy wywołują poważne zaniepokojenie i żal” – słowa Stano zacytował portal telewizji Al Jazeera.

Sami sygnatariusze spróbowali już zdystansować się od dokumentu jaki trzy dni temu podpisali w USA relatywizując jego znaczenie. „Dokument jaki został ostatnio uzgodniony w Waszyngtonie, zbudowany na bazie uprzedniego zaangażowania na rzecz dialogu dwóch stron, może zapewnić użyteczny wkład w osiągnięcie całościowego, prawnie wiążącego porozumienia o normalizacji stosunków” – oświadczenie takiej treści podpisane przez serbskiego prezydenta i premiera Kosowa zostało opublikowane w poniedziałek.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Natomiast prezydent Kosowa Hasim Thaci orientujący swoją politykę na USA stwierdził już, że dzięki nawiązaniu relacji dyplomatycznych z Izraelem „będziemy mieli potężniejszych sojuszników w naszych globalnych dążeniach do umocnienia państwowości kosowskiej”.

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela w grudniu 2017 r. wbrew prawu międzynarodowemu.

aljazeera.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz