Decyzja o umorzeniu śledztwa wydana przez częstochowską prokuraturę ws. propagowania faszyzmu przez Obóz Narodowo-Radykalny jest prawomocna.

Informację o umorzeniu postępowania ws. propagowania faszyzmu przez ONR ogłosił w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Zawiadomienie w tej sprawie, zostało złożone przed rokiem przez Urząd Miasta Częstochowy. W tym mieście ONR miał swoją siedzibę do maja 2017 r. Do zawiadomienia została dołączona interpelacja częstochowskiej radnej ws. działalności ONR.

Pod koniec grudnia częstochowska prokuratura umorzyła postępowanie wskazując, że w statucie ONR nie znaleziono dowodów na propagowanie faszyzmu lub nawoływania do nienawiści. Od tej decyzji samorząd Częstochowy złożył zażalenie.

ZOBACZ TAKŻE: Prokuratura: ONR nie nawołuje do nienawiści i nie propaguje faszyzmu

W marcu 2018 rozpoznający zażalenie sąd uchylił decyzję o umorzeniu i nakazał przeprowadzenie dodatkowych czynności. Sąd nie kwestionował ustaleń prokuratury, dotyczących statutu, ale polecił dokonanie ustaleń, czy członkowie ONR dopuścili się czynów zabronionych na terenie Częstochowy – powiedział prok. Ozimek.

Zgodnie ze wskazaniem sądu przesłuchano świadków, a także dokonano analizy interwencji policji, prowadzonych w ostatnich latach w Częstochowie i na tej podstawie nie stwierdzono aby osoby będące członkami lub sympatykami ONR popełniły na terenie Częstochowy czyny zabronione, w szczególności przestępstwa publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści – oświadczył rzecznik.

Po tych dodatkowych czynności prokuratura ponownie umorzyła dochodzenie, wskazując na brak znamion przestępstwa. Tym samym postanowienie jest prawomocne, a częstochowski magistrat nie może już się od niego odwołać.

Kresy.pl / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply