Decyzja o umorzeniu śledztwa wydana przez częstochowską prokuraturę ws. propagowania faszyzmu przez Obóz Narodowo-Radykalny jest prawomocna.

Informację o umorzeniu postępowania ws. propagowania faszyzmu przez ONR ogłosił w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Zawiadomienie w tej sprawie, zostało złożone przed rokiem przez Urząd Miasta Częstochowy. W tym mieście ONR miał swoją siedzibę do maja 2017 r. Do zawiadomienia została dołączona interpelacja częstochowskiej radnej ws. działalności ONR.

Pod koniec grudnia częstochowska prokuratura umorzyła postępowanie wskazując, że w statucie ONR nie znaleziono dowodów na propagowanie faszyzmu lub nawoływania do nienawiści. Od tej decyzji samorząd Częstochowy złożył zażalenie.

ZOBACZ TAKŻE: Prokuratura: ONR nie nawołuje do nienawiści i nie propaguje faszyzmu

W marcu 2018 rozpoznający zażalenie sąd uchylił decyzję o umorzeniu i nakazał przeprowadzenie dodatkowych czynności. Sąd nie kwestionował ustaleń prokuratury, dotyczących statutu, ale polecił dokonanie ustaleń, czy członkowie ONR dopuścili się czynów zabronionych na terenie Częstochowy – powiedział prok. Ozimek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zgodnie ze wskazaniem sądu przesłuchano świadków, a także dokonano analizy interwencji policji, prowadzonych w ostatnich latach w Częstochowie i na tej podstawie nie stwierdzono aby osoby będące członkami lub sympatykami ONR popełniły na terenie Częstochowy czyny zabronione, w szczególności przestępstwa publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści – oświadczył rzecznik.

Po tych dodatkowych czynności prokuratura ponownie umorzyła dochodzenie, wskazując na brak znamion przestępstwa. Tym samym postanowienie jest prawomocne, a częstochowski magistrat nie może już się od niego odwołać.

Kresy.pl / polsatnews.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz