Poroszenko: USA zwiększą pomoc wojskową dla Ukrainy

W piątek prezydent Petro Poroszenko ogłosił, że Stany Zjednoczone przeznaczą większe fundusze na obronność Ukrainy.

Prezydent Ukrainy powiedział, że po przyjęciu nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym – red.] już w najbliższym czasie przeprowadzę rozmowę telefoniczną z ministrem obrony USA [Jamesem Mattisem – red.]. Otrzymamy zwiększone wsparcie finansowe na obronę naszego państwa, pogłębimy współpracę wojskowo-techniczną i wzmocnimy ukraińską armię oraz cały sektor obrony.

Poroszenko powiedział o tym w Kramatorsku w obwodzie donieckim, gdzie przedstawiał nowego szefa obwodowej administracji wojskowo-cywilnej, którym został generał Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksandr Kuć. Zmienił on na tym stanowisku Pawła Żebriwskiego, który w zeszłym tygodniu podał się do dymisji.

ZOBACZ TAKŻE: Senat USA przeznaczył 200 mln dolarów na pomoc militarną dla Ukrainy

Ustawa o bezpieczeństwie narodowym została przyjęta przez Radę Najwyższą Ukrainy w czwartek. Wskazano w niej główne cele polityki zagranicznej, którymi ma być integracja z Unią Europejską i NATO. Dodatkowo Ukraina będzie przeznaczała na obronność wydzielono nie mniej niż 5 procent PKB rocznie.

Ustawa ma na celu przystosowanie ukraińskiego prawo do standardów obowiązujących w NATO, m. in. poprzez wprowadzenie cywilnego kierownictwa w ministerstwie obrony. Zapis ten ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku. W ustawie zapisano także cywilną kontrolę nad sektorem obronności.

Kresy.pl / bankier.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply