Senat USA zapisał w budżecie Pentagonu na pomoc dla Ukrainy kwotę o 50 mln dolarów mniejszą niż wcześniej Izba Reprezentantów.

Senat USA zatwierdził budżet obronny na rok 2019 w rozmiarze 716 mld dolarów. W budżecie zapisano kwotę 200 mln dolarów pomocy militarnej dla Ukrainy – podała agencja Ukrinform.

W projekcie ustawy w rozdziale pt. „Kontynuacja inicjatywy pomocy Ukrainie w dziedzinie bezpieczeństwa” zapisano wydatki w kwocie 200 mln dolarów na rok 2019.

Jednocześnie w projekcie zobowiązano Pentagon, w koordynacji z amerykańską dyplomacją, do wspierania „sojuszników i partnerów” w Europie, w tym Ukrainy. Jak zapisano, Pentagon powinien „wspierać solidną pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, w tym zapewnienie defensywnej broni śmiercionośnej, przy jednoczesnym promowaniu koniecznych reform instytucjonalnych w dziedzinie obronności”.

W dokumencie przewidziano także zbadanie możliwości zwiększenia częstotliwości, skali i zakresu manewrów wojskowych na Morzu Czarnym w formacie NATO lub innym międzynarodowym z udziałem Ukrainy i Gruzji.

Jak pisaliśmy, wcześniej projekt budżetu Pentagonu zatwierdziła Izba Reprezentantów. W tej wersji dokumentu na pomoc wojskową dla Ukrainy przewidziano 250 mln dolarów. 50 mln dolarów z tej kwoty miałoby zostać przeznaczone na dostarczenie rządowi Ukrainy „śmiercionośnej broni defensywnej”.

Jak pisze Ukrinform, zanim ustawa zostanie przekazana do podpisu przez prezydenta Trumpa, obie jej wersje – senacka i Izby Reprezentantów muszą zostać ujednolicone. Dopiero wówczas będzie znana ostateczna wielkość pomocy wojskowej USA dla Ukrainy w przyszłym roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański dyplomata: Javeliny nie będą jedyną bronią, którą Ukraina otrzyma od USA

Kresy.pl / Ukrinform / congress.gov
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz