Ukraiński sztab: Rosja intensyfikuje działania ofensywne w Donbasie

Jak podało ukraińskie dowództwo, siły rosyjskie szykują się do ataku na Słowiańsk, a także rozszerzają i intensyfikują działania ofensywne. Zdaniem analityków, będą chciały otoczyć Siewierodonieck i Łysyczańsk. Rosjanie po raz piąty przeprowadzili atak rakietowy na strategicznie ważny most przez Liman Dniestru.

Jak poinformował we wtorek wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, tego dnia siły rosyjskie w dalszym ciągu prowadziły działania ofensywne w tzw. wschodniej strefie operacyjnej, w Donbasie.

Według ukraińskiego dowództwa, w rejonie Słowiańska Rosjanie przegrupowują się, uzupełniają zapasy i dokompletowują swoje wojska, przygotowując się do ataku na to strategicznie położone miasto. Dodano, że próbowali „polepszyć swoje taktyczne położenie” w rejonie miejscowości Dowheńke, na południe od Izium, na pograniczu obwodów charkowskiego i donieckiego, ale bez powodzenia.

Z kolei na tzw. donieckim kierunku operacyjnym „zgrupowania przeciwnika próbują prowadzić działania ofensywne wzdłuż całej linii kontaktowej, ostrzeliwując miejscowości z artylerii”. W rejonie miejscowości Bachmuta, Kłynowe, Sołedar i Wowczojariwka naloty przeprowadzały samoloty Su-35, a drony Orłan-10 prowadziły intensywne rozpoznanie z powietrza.

Ukraiński sztab generalny potwierdza też, że trwa rosyjskie natarcie na Siewierodonieck. „Na kierunku siewierodonieckim, przy wsparciu artylerii, okupanci próbują próbują prowadzić natarcie w kierunku Borowieńki [miejscowość kontrolowana już przez Rosjan – red.] i Siewierodoniecka”.

Ponadto, siły rosyjskie nacierają w kierunku Bachmuty, na zachód od Popasnej, próbując przerwać ukraińską linię obrony. Według strony ukraińskiej, próby te były nieudane i przeciwnik się wycofał. Pod Awdiejewką sił rosyjskie podjęły szturm w celu przejęcia kontroli nad odcinkiem drogi Nowobachmutiwka-Nowoseliwka Druha, bez powodzenia.

Zaznaczono też, że aby zapobiec przebiciu się ukraińskich wojsk na kierunku północnym, Rosja wciąż utrzymuje w przygranicznych obwodach briańskim i kurskim oddziały ze Wschodniego Okręgu Wojskowego, a także ostrzeliwuje ukraińskie stanowiska i miejscowości w obwodzie sumskim i czernihowskim. Z kolei w rejonie Charkowa, gdzie Rosjanie są odpierani coraz bardziej pod granicę, próbują oni utrzymać zajmowane pozycje. Poinformowano też o trwającym nadal rosyjskim natarciu na Nowomichajłówkę, wspieranym przez artylerię, a także o nieudanym ataku na Marinkę.

Przeczytaj: ISW: Rosjanie rezygnują z zajęcia obwodu donieckiego

W ocenie Kyryło Mychajłowa, analityka z ukraińskiego ośrodka Conflict Intelligence Team (CIT), Rosja ściąga siły w rejon Siewierodoniecka i Łysyczańska, by otoczyć i odciąć te miasta.

Ponadto, ukraińskie dowództwo operacyjne Południe poinformowało o kolejnym ataku rakietowym na most przez Liman Dniestru w obwodzie odeskim. Trafiły w niego dwie rakiety manewrujące. Rosjanie wcześniej ostrzelali ten most już czterokrotnie, 26 i 27 kwietnia oraz w regularnych, tygodniowych odstępach od 3 maja br. W ich wyniku most został zniszczony w stopniu uniemożliwiającym przejazd. Wymaga naprawy, co obecnie jest niemożliwe. Rosjanie mieli przeprowadzić atak rakietowy na most także w poniedziałek, ale pociski trafiły w obiekty cywilne.

Czytaj także: Odessa ponownie ostrzelana przez Rosjan

Facebook / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply