Sąd we Lwowie jako pierwszy na Ukrainie skazał na karę bezwzględnego więzienia sprawcę przestępstwa popełnionego z pobudek homofobicznych.

Według mediów ukraińskich, sprawa dotyczy zajścia z lipca br., gdy we Lwowie grupa młodych ludzi napadła na poetę Serhija Sawina i muzyka Maksyma Werbę, ponieważ wyglądali im na parę gejów. Obaj zostali pobici, a także okradzeni z telefonu i portfela. Poszkodowani opisali sprawę w mediach społecznościowych, przez co nabrała ona na Ukrainie pewnego rozgłosu. Ukraińska policja zatrzymała w związku ze sprawą cztery osoby, z czego dwóm postawiono zarzuty.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W ostatnich dniach sąd rejonu halickiego wydał wyrok. Uznał oskarżonych winnymi zarzucanych im czynów. Jeden z nich został skazany na cztery lata więzienia w zawieszeniu, a drugi na 4 lata i miesiąc więzienia. W przypadku tego drugiego na karze pozbawienia wolności zaważył m.in. fakt, że wcześniej miał on już na koncie nieodbyty wyrok. Uznano go za winnym chuligaństwa, ze wskazaniem na popełnienie przestępstwa z pobudek homofobicznych.

Ukraińskie media zwracają uwagę, że jest to pierwszy na Ukrainie wyrok skazujący na więzienie za przestępstwo motywowane homofobią.

Wagę sprawy podkreśla też progejowska, ukraińska organizacja „Insajt” – Insight, zwracając uwagę właśnie na wyrok bezwzględnego więzienia za tego rodzaju czyn. Organizacja zapowiada też, że zrobi wszystko, żeby doprowadzić do skazania dwóch innych osób, które brały udział w napaści.

Przeczytaj: Skandal na Ukrainie – samorząd protestuje przeciw propagowaniu LGBT

Czytaj także: Homoseksualiści i transseksualiści manifestowali w Kijowie [+FOTO]

gordonua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz