Zdaniem ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa, w razie rosyjskiej inwazji, w stronę Polski i Niemiec ruszy wielka fala uchodźców z Ukrainy.

W środę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow udzielił wywiadu brytyjskiej stacji BBC. Rozmowa dotyczyła sytuacji bezpieczeństwa w otoczeniu Ukrainy i groźby możliwej agresji zbrojnej ze strony Rosji.

– Uważam, że Ukraińcy są gotowi [bronić swojego kraju – red.], bo ta wojna przyszła do nas osiem lat temu. Dla nas to nic nowego, że Kreml próbuje zniszczyć nasze przeznaczenie – powiedział.

Przeczytaj: 25 brygad, 150 batalionów – tak ma wyglądać Obrona Terytorialna Ukrainy

Wśród różnych wątków, minister zwrócił uwagę na poważne konsekwencje społeczne takiej sytuacji. Jego zdaniem, w przypadku rosyjskiej inwazji, może nastąpić kolejny, poważny kryzys migracyjny.

– To będzie katastrofa nie tylko dla Ukrainy, ale dla Europy. Prawdopodobnie parę milionów migrantów, naszych uchodźców, będzie stać na ukraińsko-polskiej granicy, a zapewne również na granicy Polski z Niemcami – powiedział Reznikow. Wyraził przy tym przekonanie, że strategiczni partnerzy Ukrainy, jak Wielka Brytania, mogą pomóc, np. wysyłając Ukraińcom sprzęt wojskowy i uzbrojenie. Miałoby to utrudnić Rosji potencjalną walkę. Przekonywał też, że państwa zachodnie powinny już teraz wprowadzić zapowiadane sankcje.

Zobacz: Brytyjskie systemy przeciwpancerne NLAW na Ukrainie [+VIDEO]

W dalszej części rozmowy szef ukraińskiego resortu obrony powrócił do wątku migracyjnego w kontekście potencjalnego konfliktu.

– Będzie potężny rozlew krwi w kraju i będzie bardzo dużo uchodźców. To będzie katastrofa dla Europy, bo ta wojna nie toczy się tylko na wschodzie Ukraina. Ona trwa na wschodzie Europy. Mówię poważnie – zaznaczył.

W ostatnim czasie, były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves powiedział na forum Center for European Policy Analysis, szacował, że w razie wybuchu otwartego konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, do krajów sąsiadujących z Ukrainą może ruszyć fala uchodźców, licząca nawet 3-4 miliony ludzi.

Czytaj także: Biały Dom: Rosja może zaatakować Ukrainę w każdej chwili

BBC / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz