Ukraińska wicepremier do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej, Iwanna Kłympusz-Cyncadze skomentowała przyjęcie przez Polskę ustawy o IPN.

Kłympusz-Cyncadze stwierdziła w sobotę w rozmowie w stacji telewizyjnej 5.Kanał: Ukraina nie powinna odpowiadać Polsce na nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która przewiduje karanie za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Ukraińska wicepremier stwierdziła, że byłoby to prymitywne i niegodne. Takimi sytuacjami zapędzamy sytuację w kozi róg.

Przedstawicielka ukraińskich władz zaznaczyła, że pomimo to władze w Kijowie będą naciskały na wprowadzenie przez Polskę zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Mamy bardzo ostrożną nadzieję, że ustawa nie zostanie podpisana przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę, chociaż nie pocieszałabym się takimi oczekiwaniami – zaznaczyła.

CZYTAJ TAKŻE: Szef parlamentu Ukrainy polecił przygotowanie wspólnego stanowiska ws. ustawy o IPN

Ukraińska Wicepremier stwierdziła, że Kijów dopiero zaczął wypracowywać swoją pozycję w kwestii relacji historycznych z Polską. Sądzę, że to stanowisko będzie pełne niezadowolenia i niezgody, jednak będziemy, jak to robiliśmy w ostatnich latach (…) nalegali na to stanowisko – podkreśliła, dodając, że postaramy się, by nasze stosunki powróciły do partnerstwa strategicznego, na którym mogłaby wygrać i Ukraina i Polska. Kłympusz-Cyncadze zaapelowała również o dialog na tematy historyczne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Właśnie takie, dorosłe podejście, mogłoby być o wiele bardziej poważną podstawą dla naszych dalszych stosunków – zaznaczyła ukraińska polityk

Kresy.pl / interfax.ua

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Słusznie Pani vicepremier Iwanno,nie należy Polsce wrogo odpowiadać na nowelizację ustawy o IPN,szczególnie wtedy gdy u siebie ustawowo morderców się gloryfikuje,zaś ich krytyków kryminałem karze. Wątpię jednak by Andrij Porubij,czy gnida Wjatrowycz Panią posłuchali.