Polska branża drobiarska ostrzega, że w ten sposób rynki Unii Europejskiej może zalać niekontrolowana fala ukraińskiego drobiu.

W artykule, który zamieścił Puls Biznesu można przeczytać, że wizja taniego ukraińskiego drobiu, który zalewa Unię Europejską i wypycha nas, unijnego lidera, z rynku, spędzająca sen z powiek polskim drobiarzom. Artykuł podkreśla, że już wcześniej Ukraina uzyskała liczne ułatwienia w handlu z UE, a teraz Ukraińcy wchodzą do Europy przejmując miejscową produkcję.

Ukraińska firma MHP próbuje wejść do Polski dzięki zakupowi polskiej firmy Exdrob, który ostatnio musiał mierzyć się borykał się ostatnio ze stratami. O próbach wejścia MHP, ukraińskiego giganta rynku drobiowego na rynki Unii Europejskiej było głośno miesięcy temu na Słowacji, gdzie zainwestował w budowę fabryki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rolnicy alarmują: tanie zboże z Ukrainy zalewa wschodnią Polskę

Teraz ukraiński gigant chce kupić polską firmę przetwórstwa robiu. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów został złożony wniosek w sprawie zgody na przejęcie kontroli nad Kutnowskimi Zakładami Drobiarskimi Exdrob. Zakupu miałby dokonać cypryjski podmiot Raftan Holding, należący do MHP.

Według Pulsu Biznesu ukraińskie MHP zajęłoby się  produkcją od pola do stołu – dysponuje już produkcją pasz, hodowlą drobiu i przetwórstwem, a także franczyzowymi placówkami handlowymi.

ZOBACZ TAKŻE: Rada UE zatwierdziła preferencje handlowe dla Ukrainy

Puls Biznesu, informując o sprawie cytuje anonimowo przedstawicieli polskiego rynku drobiarskiego, którzy nie są zadowoleni z sytuacji: Obawialiśmy się zalania Polski i UE ukraińskim mięsem, ale inwestycja w produkcję na miejscu tego nie wyklucza. Mając tu przyczółek łatwiej będzie wysyłać nie tylko polski, ale i ukraiński drób.

Z kolei cytowany przez PB ekspert, Jakub Olipra podkreśla, że zakłady na terenie UE to oczywiście znacznie łatwiejszy dostęp do unijnych odbiorców, szczególnie ze względu na brak ceł i innych ograniczeń pozataryfowych.

Kresy.pl / pb.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz