Rosja i Ukraina wymieniały się w czwartek jeńcami, co wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk nazwała pierwszą pełnoprawną wymianą trwającego miesiąc konfliktu.

Jak poinformował portal Ukrinform, Rosja i Ukraina wymieniały się w czwartek jeńcami, co wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk nazwała pierwszą pełnoprawną wymianą trwającego miesiąc konfliktu.

Uwolniono 19 ukraińskich cywilnych marynarzy, którzy zostali schwytani, gdy ich statek próbował zabrać ukraińską służbę graniczną z Wyspy Węży pod koniec lutego.

W ramach umowy Ukraina zwolniła 11 rosyjskich cywilnych marynary, poinformowała Wereszczuk, ogłaszając wymianę. Powiedziała, że ​​cywile zostali uratowani ze statku, który zatonął w pobliżu Odessy.

„Dzisiaj z rozkazu prezydenta Zełenskiego odbyła się pierwsza pełnoprawna wymiana jeńców wojennych. Dziesięciu naszych żołnierzy zostało zwolnionych w zamian za dziesięciu wziętych do niewoli okupantów” – poinformowała.

Na warunkach wymiany statek ratowniczy zostanie również zwrócony na Ukrainę i wysłany do portu w Turcji.

Ukraińska agencja prasowa Ukrinform przekazała 28 lutego komunikat ukraińskiej Marynarki Wojennej na temat żołnierzy z placówki na Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej strona ukraińska twierdziła, że było ich 13 i zginęli oni w wyniku ostrzału z rosyjskiego okrętu, odmawiając wcześniej poddania się. Okazało się ostatecznie, że żołnierze żyją i zostali wzięci do niewoli.

Strona ukraińska utrzymuje, iż nie była w stanie skontaktować się z placówką na wyspie, w związku z tym założono, iż żołnierze zginęli. Ukraińcy mieli odeprzeć dwa ataki wroga, zanim poddali się.

Jak pisaliśmy, 24 lutego “Ukraińska Prawda” opublikowała nagranie z rzekomą odpowiedzią ukraińskich strażników granicznych broniących Wyspy Węży na rosyjskie żądanie poddania się. Zyskało ono w sieci ogromną popularność i stało się jednym z symboli ukraińskiego oporu wobec inwazji. Według nagrania, Rosjanie domagali się poddania się ukraińskich pograniczników. „Jesteśmy rosyjskim okrętem wojennym. Proponujemy, żebyście złożyli broń i poddali się. W ten sposób unikniemy rozlewu krwi i niepotrzebnych ofiar. W przeciwnym razie zostaniecie zbombardowani” – powtarzała dwukrotnie załoga rosyjskiego okrętu. Według nagrania ukraińscy żołnierze mieli odpowiedzieć: „Rosyjski okręcie wojenny p****** się”. Informowano, że wszyscy ukraińscy strażnicy graniczni w liczbie 13 zginęli.  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał, że wszyscy otrzymają pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy.

Tymczasem strona rosyjska informowała, że żołnierze z Wyspy Węży w liczbie 82 zostali wzięci do niewoli.

Kresy.pl/Ukrinform

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Ciekawe co teraz Ukraińcy zrobią z tymi niedoszłymi poległymi. Mamy tu zarazem dobry przykład kłamliwości banderowskiej propagandy, której główne media w Polsce “wierzą” bez żadnych ograniczeń. W ten sam sposób wierzono po 2014 roku w różne prowokacje przeciwko Polsce organizowane na Ukrainie “przez Putina”.