Do końca lata około 200 Ukraińców zakończy prowadzone przez USA szkolenie na czołgach Abrams, poinformowali w środę przedstawiciele departamentu obrony USA. 

Zakończenie programu szkoleniowego zbiegnie się w czasie z oczekiwaną jesienną dostawą 31 czołgów M1A1 Abrams, które Stany Zjednoczone obiecały dostarczyć Ukrainie na początku tego roku. Ukraińcy szkolą się w Niemczech.

Obecnie 200 Ukraińców jest w trzecim tygodniu 12-tygodniowego szkolenia.  Pracują oni nad indywidualnymi umiejętnościami, aby zakończyć szkoleniem na poziomie batalionu. 

W sumie od lutego 2022 roku Stany Zjednoczone przeszkoliły ponad 11 tys. Ukraińców. USA szkolą w tej chwili ok. 1,7 tys. Ukraińców, przekazał jeden z urzędników. 

Według kanadyjskiego urzędnika ds. obrony cytowanego przez CBS News, Stany Zjednoczone i sojusznicy łącznie przeszkolili 57 tys. Ukraińców od początku rosyjskiej inwazji. 

Obecnie około 6 tys. Ukraińców trenuje w 40 ośrodkach poza Ukrainą. Ta liczba spadła w porównaniu ze szczytem na początku tego roku, kiedy szkolono ok. 12 tys. Ukraińców.

Czytaj także: Szkolenie Ukraińców na Leopardach 1 zajmie całe lato

Jak informowaliśmy, Ukraińcy szkolą się na 31 czołgach Abrams, które na początku maja br. sprowadzono w tym celu do Niemiec. Według Amerykanów, inny zestaw 31 czołgów M1A1 Abrams jest odnawiany w Stanach Zjednoczonych i zostanie dostarczony na Ukrainę jesienią.

Czytaj także: Austin: wyszkoliliśmy dziewięć ukraińskich brygad zmotoryzowanych i zmechanizowanych

Kresy.pl / cbsnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply