Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk zaapelował do Berlina o dostarczenie większej ilości niemieckich czołgów Leopard 2.

Ma to związek z utratą pierwszych czołgów dostarczonych przez zachodnich sojuszników. “Armia ukraińska desperacko potrzebuje znacznie więcej zachodnich czołgów bojowych, bojowych wozów piechoty i innych pojazdów opancerzonych” – oświadczył Melnyk, cytowany w poniedziałek przez portal Europejska Prawda. “Każdy Leopard 2 jest dosłownie na wagę złota w czasie decydującej ofensywy” – dodał.

Jego zdaniem Niemcy mogą przekazać Ukrainie więcej niż 18 już dostarczonych czołgów, ponieważ w zapasach Bundeswehry znajduje się ponad 300 sztuk. Obecna liczba mogłaby zostać “potrojona bez narażania zdolności Niemiec do obrony” – stwierdził były ambasador Ukrainy w Berlinie.

Melnyk zaapelował też o przekazanie ukraińskiej armii “kolejnych 60 bojowych wozów piechoty Marder”.

Przeczytaj: Ukraina liczy na myśliwce Eurofighter od Niemiec. Media: tylko 10 jest zdolnych do akcji

Wiceszef MSZ Ukrainy powtórzył też żądanie dostarczenia Ukrainiec pocisków manewrujących Taurus oraz niemieckich myśliwców.

Ukraina zwróciła się pod koniec maja br. do rządu Niemiec o dostarczenie rakiet dalekiego zasięgu Taurus. Przypomnijmy, że minister obrony Niemiec Boris Pistorius, odniósł się wcześniej do propozycji Rodericha Kiesewettera, eksperta ds. wojskowości z opozycyjnej CDU, by dostarczyć Ukrainie rakietowe pociski manewrujące typu Taurus KEPD 350. Ma do tego sceptyczne podejście. Oświadczył, że nie zamierza zagłębiać się w każdego rodzaju system uzbrojenia i udzielać „hipotetycznych odpowiedzi na hipotetyczne pytania”.

Zobacz także: Największy pakiet zbrojeniowy od Niemiec dla Ukrainy od początku wojny – Berlin potwierdza

eurointegration.com.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Wiceszef MSZ Ukrainy powtórzył też żądanie dostarczenia Ukrainiec pocisków manewrujących Taurus oraz niemieckich myśliwców.” – bezczelna banderowska k…a ŻĄDA. Muszą dostawać niezłe lanie skoro “armia ukraińska desperacko potrzebuje znacznie więcej zachodnich czołgów bojowych, bojowych wozów piechoty i innych pojazdów opancerzonych”.