Ukraińcy stracili pierwszy czołg Leopard 2 [+VIDEO]

Opublikowane w sieci nagranie pokazuje zniszczony, płonący czołg Leopard 2 na froncie na południu Ukrainy. Komentatorzy przyznają, że to pierwsza potwierdzona strata takiego pojazdu przez stronę ukraińską.

Ministerstwo obrony Rosji zamieściło w sieci nagranie wideo, które według opisu przedstawia zniszczenie ukraińskiej kolumny na froncie w obwodzie zaporoskim, między wioskami Rabotino (ukr. Robotyne) i Wierbowe (ukr. Werbowe), od strony Małej Tokmaczki.

Na nagraniu widać jadącą kolumnę pancerno-zmechanizowaną ukraińskiej armii, w tym czołgi, która najprawdopodobniej została nakryta ostrzałem rosyjskiej artylerii. Widać też co najmniej kilka czołgów Leopard 2. Z wieży jednego z nich wydobywa się gęsty dym, a nawet płomienie.

Trzy pozostałe czołgi Leopard 2 stoją unieruchomione, przypuszczalnie porzucone przez załogi po tym, jak wjechały na miny.

Media rosyjskie podają, że ukraińska kolumna najpierw wjechała na pole minowe, a następnie została ostrzelana.

Rosyjscy blogerzy wojskowi oceniają, że de facto jest to pierwszy potwierdzony przypadek zniszczenia przez Rosjan czołgu Leopard 2 na wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Według ich informacji, wozy znajdują się w „szarej strefie”, na ziemi niczyjej i żadna ze stron nie jest w stanie ich zabrać. Postulowali też, żeby porzucone pojazdy „dobić” i uniemożliwić Ukraińcom ich ewakuowanie i wyremontowanie.

Fakt, iż Ukraina straciła pierwszy czołg Leopard 2, potwierdził również popularny komentator wojskowy, Jarosław Wolski.

Również niemiecki Bild odnotował tę sytuację, uznając ją za pełne potwierdzenie, iż siły ukraińskie już używają w boju czołgów Leopard 2. Pisze też, że świadczy to o tym, że Ukraińcy ruszyli do kontrofensywy.

Według rosyjskich miliblogerów, od nocy ze środy na czwartek formacje ukraińskie próbują przebić się przez linię obrony Sił Zbrojnych FR na odcinku orechowskim. Rosjanie twierdzą, że m.in. dzięki przewadze w powietrzu Siły Zbrojne Ukrainy straciły ponad 40 pojazdów opancerzonych, w tym co najmniej cztery czołgi Leopard 2A4.

Jak pisaliśmy, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przekonywał w czwartek, że Siły Zbrojne Ukrainy podczas „próby ataku” na rosyjskie pozycje straciły trzy armatohaubice Krab.

Dodajmy, że tego samego dnia pojawiło się nagranie wideo, które pokazuje rosyjskiego drona kamikaze, atakującego radar montowany na ciężarówce Hensoldt TRML-4D należący do ukraińskich sił zbrojnych. Radar ten jest kluczowym elementem systemu rakiet ziemia-powietrze IRIS-T SLM.

Telegram / Euroradio.fm / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply