Jeśli otrzymamy możliwość uderzenia na odległość 300 km, armia rosyjska nie będzie w stanie zorganizować obrony i będzie zmuszona do odwrotu – twierdzi minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

W piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział unijnym komisarzom, czego Ukraina potrzebuje do przeprowadzenia swojej kontrofensywy.

Przeczytaj: Bloomberg: dygnitarze z USA i Europy oceniają, że rosyjska ofensywa jest nieuchronna

Czytaj także: Reznikow: Rosja może zaatakować w okolicach 24 lutego

Reznikow zaznaczył, że sukces Ukrainy na polu walki jest także sukcesem Unii Europejskiej.

Spodziewamy się, że w tym roku otworzymy okno możliwości, aby przeprowadzić kontrofensywę i zakończyć tę wojnę zwycięstwem Ukrainy i całego wolnego świata. Aby wygrać, musimy przejąć strategiczną inicjatywę” – powiedział ukraiński podczas spotkania Kolegium Komisarzy Komisji Europejskiej z rządem Ukrainy.

Według Reznikowa, w pierwszej kolejności trzeba jak najszybciej ukończyć tworzenie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, dla skutecznej obrony ukraińskich miast przed rosyjskimi atakami z użyciem rakiet i dronów.

„Chcielibyśmy otrzymać systemy Patriot i SAMP-T możliwie najszybciej, a także nowe dostawy IRIS-T i NASAMS” – zaznaczył szef resortu obrony Ukrainy.

Podkreślił też, że Ukraina potrzebuje broni dalekiego zasięgu, o zasięgu 300 km.

Jeśli otrzymamy możliwość uderzenia na odległość 300 km, armia rosyjska nie będzie w stanie zorganizować obrony i będzie zmuszona do odwrotu” – oświadczył Reznikow. Zaznaczył, że Ukraina jest gotowa udzielić wszelkich gwarancji, że tego rodzaju zachodnia broń nie zostanie użyta do uderzeń na terytorium Rosji. Wyraził też gotowość do tego, by koordynować wybór celów z partnerami.

Dodał też, że Ukrainie potrzebne są czołgi i pojazdy opancerzone. Według niego, dzięki temu Ukraińcy będą mieć „pancerną pięść”, by przerwać rosyjską linię obrony.

Ponadto, Reznikow zaznaczył, że ukraińska armia koniecznie potrzebuje amunicji czołgowej kal. 125 mm, a także więcej artylerii i amunicji do niej. Dodał, że jest to potrzebne zarówno dla obrony, jak i dla kontrataku. Zaapelował też o zwiększenie produkcji amunicji kal. 155 mm. Ukraina wciąż potrzebuje też środków, które pomogą niszczyć rosyjskie systemy walki elektronicznej.

Czytaj również: Prezydenci Bułgarii i Węgier: dostarczanie Ukrainie broni nie pomoże w zakończeniu wojny

Przeczytaj: Niemieckie media: Zwycięstwo Ukrainy niemal niemożliwe. „Wsparcie Zachodu jest za małe”

Jak pisaliśmy, we wtorek agencja Reuters poinformowała, że USA przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów. Ma on obejmować po raz pierwszy „rakiety dalekiego zasięgu”.

Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply