USA przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów – poinformowała we wtorek agencja Reuters. Czytamy, że ma on obejmować po raz pierwszy „rakiety dalekiego zasięgu”.

Reuters poinformował we wtorek, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników, że decyzja o uruchomieniu nowego pakietu dostaw broni zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu. Ma zawierać sprzęt dla systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, amunicję precyzyjnie kierowaną i ręczne przeciwpancerne pociski kierowane Javelin.

Jedno ze źródeł agencji Reuters uważa, że będące częścią pakietu 1,725 miliarda dolarów, będzie pochodzić z funduszu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Pozwala to administracji prezydenta Joe Bidena na pozyskiwanie broni z przemysłu, nie zaś z istniejących amerykańskich zapasów.

Źródła agencji uważają, że fundusze USAI zostałyby przeznaczone na zakup nowej broni. Chodzi o wystrzeliwaną z ziemi rakietę o małej średnicy (GLSDB), która posiada zasięg 94 mil (150 km). Wcześniej Stany Zjednoczone odrzuciły prośby Ukrainy o pociski ATACMS o zasięgu 185 mil (297 km) – przypomina Reuters.

Zobacz także: Daniłow: Rakiety o zasięgu co najmniej 800 km rozwiążą problemy energetyczne Ukrainy

Jak informowaliśmy, pod koniec grudnia ub. roku Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, wyraził przekonanie, że w 2023 roku Ukraina może otrzymać rakiety ATACMS, czołgi i drony uderzeniowe, choć będzie to zależeć od sytuacji na froncie.

Czytaj także: Politico: Zełenski prosił w USA o rakiety ATACMS, Biały Dom odmówił

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz