Ukraina: nowe informacje dotyczące „morskich” dronów Bayraktar TB2

Ukraiński portal „Defense Express” podaje więcej informacji dotyczących „morskich” dronów Bayraktar TB2, jakie otrzymała marynarka wojenna Ukrainy.

Jak informowaliśmy, ukraińska marynarka wojenna otrzymała pierwszy bezzałogowy zestaw rozpoznawczo-uderzeniowy Bayraktar TB2 dostarczony przez tureckiego producenta. Dzięki „morskim” dronom Bayraktar TB2, Ukraińcy chcą wzmocnić zdolności swojej marynarki wojennej w zakresie obrony południowych granic kraju. Bezzałogowce będą mogły wykonywać operacje rozpoznawcze, oznaczać cele dla systemów rakietowych Neptun oraz przeprowadzać ataki z powietrza.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ukraiński portal „Defense Exppress” podaje więcej informacji dotyczących „morskich dronów” dla marynarki wojennej Ukrainy. Podkreśla, że liczba tego rodzaju maszyn jest większa nić tych w wersji dla ukraińskich sił powietrznych, otrzymanych w 2019 roku. Z uwagi na liczbę stacji sterowania i samych dronów, można powiedzieć, że otrzymano „zestawy – w liczbie mnogiej”, a nie zestaw.

Ma to znaczenie z punktu widzenia specyfiki zadań, gdyż wszystkie elementy są połączone w jeden kompleks, który może zapewnić ciągły monitoring wód Morza Czarnego i Azowskiego. Podczas gdy jeden bezzałogowiec nadal wykonuje lot, drugi już zmierza w wyznaczony rejon, żeby go zastąpić – i tak dalej. Z tym wiąże się większa liczba stacji sterowania – w tym w wersjach mobilnych i takich, które można umieścić na okrętach. Dzięki temu, jednostki nawodne będą mieć możliwość samodzielnego używania dronów.

Ponadto, ukraińska marynarka dostała drony w wersji ulepszonej, o zasięgu sterowania zwiększonych ze 150 do 300 km. Dzięki możliwości przeniesienia sterowania z jednej stacji na drugą, otwiera to możliwość kontrolowania całego, koniecznego obszaru wodnego. Co więcej, dotyczy to nie tylko wykrywania wrogich statków, ale także ich rozpoznania, ustalenia dokładnych współrzędnych wraz z przekazania tych danych online do kwatery głównej i systemów uzbrojenia, np. rakietowych systemów przeciwokrętowych Neptun.

W razie konieczności, ukraiński Bayraktary będą mogły też atakować cele z powietrza, za pomocą pocisków kierowanych MAM-L. „Defense Exppress” zwraca przy tym uwagę, że wiele rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej, jak korwety czy kuty rakietowe, dysponuje względnie słabą obroną przeciwlotniczą. Zasadniczym zadaniem nowych dronów będzie jednak patrolowanie i przekazywanie współrzędnych celów. Chodzi zasadniczo o systemy Neptun, choć zwraca się też uwagę na możliwość wskazywania celów nawodnych dla systemów artylerii rakietowych Wilcha. Tego rodzaju zastosowanie ćwiczyli Chińczycy.

W skład kompleksu wchodzą też mobilne terminale przenośne przeznaczone dla piechoty morskiej. Nie pozwalają one na sterowanie dronami, ale można dzięki nim odbierać obraz wideo.

Na znaczenie nowych dronów w zadaniach patrolowych zwrócił uwagę dowódca 10. Brygady Lotnictwa Morskiej Wojskowo-Morskich Sił Ukrainy, Ilja Olijnyk. Zaznaczył, że wcześniej samolot mógł operować na dystansie 200 km i latać w wyznaczonym obszarze przez 1-2 godziny.

Teraz mamy Bayraktar TB2, który może przez całą dobę prowadzić monitoring, zmienić się z innym bezzałogowcem, i tak przez jeden, dwa, trzy dni… tyle – ile potrzeba” – powiedział Olijnik. Dodał, że nowe drony mogą wykrywać cele z odległości 70 km. Twierdzi też, że doświadczenia z użycia Bayraktar TB2 pokazują, że na jego działania „praktycznie nie mają wpływu środki, które są obecnie w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej”. Uważa, że dzięki temu Ukraina będzie mogła prowadzić ciągłe monitorowanie stref operacyjnych Morza Czarnego i Azowskiego.

Już wcześniej pisaliśmy, że Ukraińcy pracują nad wypracowaniem określonym zdolności w tym zakresie, żeby zapewnić możliwość „pokrycia” zasięgiem Bayraktar TB2 wybrzeża Mórz Czarnego i Azowskiego. Ponadto, zwracaliśmy uwagę, że maszyny te mają pomóc w monitorowaniu i obronie wybrzeża morskiego na południu, będąc m.in. „oczami” dla systemów rakiet przeciwokrętowych Neptun.

Czytaj także: Ukraiński dron Bayraktar TB2 o zwiększonym zasięgu sterowania na manewrach wojskowych

defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz