Zdaniem ministra finansów Ukrainy Ołeksandra Danyluka, wydatki na Prokuraturę Generalną (GPU) i SB Ukrainy są za wysokie. Proponuje je zredukować, jednocześnie przeznaczając więcej środków na kontrwywiad.

W rozmowie z agencją informacyjną “Nowoje Wremja”, minister finansów Ukrainy Ołeksandr Danyluk oświadczył, że potrzebne jest zmniejszenie wydatków na Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy (GPU) i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

– Przede wszystkim, chodzi o GPU. Liczba prokuratorów na tysiąc mieszkańców w naszym kraju jest najwyższa w Europie. Potem – SBU – powiedział Danyluk. Dodał, że ma na myśli przede wszystkim wydziały gospodarcze.

Zdaniem ukraińskiego ministra finansów, korzystniejsze będzie za to przeznaczenie większych środków na służby kontrwywiadowcze:

– Lepiej jest przeznaczyć pieniądze na kontrwywiad, skoro on broni naszej niepodległości. Redukując wydatki na GPU i SBU nie tylko oszczędzamy na wydatkach, ale także dostarczamy dodatkowych bodźców na rzecz wzrostu gospodarczego.

Danyluk uważa, że takie cięcia zrekompensowałyby straty dla budżetu spowodowane wprowadzeniem podatku od kapitału wycofanego (ang. withdrawn capital tax), co nie zostało poparte przez MFW z uwagi na ryzyko dla gospodarki. Miałby on od 2019 roku zastąpić podatek dochodowy od osób prawnych i czynić bezużytecznym próby optymalizacji wydatków firm oraz lokowanie kapitału za granicą. Prezydent Petro Poroszenko opóźnił jednak złożenie projektu ustawy w tej sprawie do parlamentu, z uwagi na stanowisko partnerów zagranicznych.  – Nawet jeśli będą straty w budżecie i biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu pierwszych kilku lat jakieś będą, to musimy znaleźć coś, co je zrekompensuje.

Według stacji 112 Ukraina, tegoroczny budżet na sektor obronny Ukrainy wynosi równowartość 6,3 mld dolarów, z czego 2,3 mld na armię, 2,5 mld dol. na MSW, Straż Graniczną i Państwową służbę ratowniczą i 7,6 mln dol. na Gwardię Narodową. Budżet SBU to 292,3 tys. Dolarów, tyle samo co GPU.

Przeczytaj także: Ukraina: starcie ministra finansów i prokuratora generalnego. „On dyskredytuje ukraińskie władze”

112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply