Z końcem lipca Ukraina rozpoczęła eksport energii elektrycznej do Rumunii. Planuje rozszerzyć eksport o kolejne państwa UE.

Zainteresowanie ściąganiem energii z Ukrainy wyraziła w poniedziałek Komisja Europejska. „UE współpracuje z Ukrainą i ENTSO-E w celu zwiększenia handlu energią elektryczną między Ukrainą a UE, aby wesprzeć Ukrainę i zapewnić dla sąsiednich państw członkowskich [UE] alternatywę o niższej zawartości węglowodorów” – oświadczenie KE przytoczył ukraińskie portal Korrespondent.net.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ukraina może dostarczać Unii Europejskiej energię elektryczną o wartości 1,5 mld euro rocznie
Od końca czerwca Ukraina rozpoczęła eksport energii elektrycznej do Rumunii, a teraz planuje dostarczać ją na Węgry i Słowację.

27 czerwca europejska sieć operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej ENTSO-E uzgodniła rozpoczęcie komercyjnego eksportu pierwszych 100 MW do Europy. Pierwszym kierunkiem dostaw stała się Rumunia. Zaplanowano, że na podstawie wyników aukcji rumuńskich zostanie rozważona kwestia otwarcia połączeń na Słowację i Węgry, generalnie o mocy 100 MW. Z czasem planuje się ją zwiększyć.

Czytaj także: W polskich składach brakuje węgla. Polska nadal sprzedaje go za granicę

korrespodent.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz