Francuskie media ujawniają fragmenty rozmowy prezydenta Francji Emmanuela Macrona z rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. Rozmowa miała miejsce 4 dni przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Francuska telewizja France 2 wyemituje w czwartek dokument pt. „Prezydent, wojna i Europa”. Jako zapowiedź opublikowano rozmowę pomiędzy prezydentami Francji i Rosji, do której doszło 20 lutego – cztery dni przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę. Nagranie pokazuje, że prezydenci są ze sobą na „ty”. „Chciałbym, żebyś mi powiedział, czego oczekujesz i jakie są twoje intencje” – stwierdził prezydent Francji, cytowany przez portal Le Parisien.

„Przecież sam widzisz, co się dzieje” – odpowiedział Putin. Wyraził opinię, że Ukraina zerwała porozumienia mińskie i chce wejść w posiadanie broni nuklearnej.

Macron zaprzeczył tym zarzutom. „Nie wiem, gdzie twój prawnik nauczył się prawa. Po prostu patrzę na teksty i staram się je zrozumieć” – powiedział francuski prezydent. Putin odpowiedział: „Zełenski cię okłamuje. Separatyści zrobili wszystko, aby rozpocząć dialog z Ukrainą”.

„Nie interesują nas propozycje separatystów” – odpowiedział Macron. Zaznaczył, że „w suwerennym kraju, jakim jest Ukraina, tekstów ustaw nie mogą proponować separatyści, tylko demokratycznie wybrane władze”.

„Najwidoczniej zupełnie inaczej patrzymy na sytuację i zapis porozumień mińskich” – stwierdził Putin.

Zobacz także: Macron: Nie należy upokarzać Rosji

Stwierdzenie o demokratycznie wybranych władzach zdenerwowało rosyjskiego prezydenta. „Na Ukrainie nie ma demokratycznie wybranego rządu. Doszli do władzy przez zamach stanu. Urządzili krwawą, rzeź, palili ludzi żywcem. Zełenski jest jednym z odpowiedzialnych” – powiedział Putin. „Słuchaj mnie uważnie, Emmanuelu. Czy Ty w ogóle słyszysz, co do Ciebie mówię? Separatyści, jak ich nazywacie, zwrócili się do ukraińskiego rządu z propozycją dialogu i nie otrzymali ze strony Kijowa żadnej odpowiedzi” – dodał.

Macron podkreślił w rozmowie z Putinem, że dzień wcześniej odbył rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „Powiedziałem mu, żeby złagodził nastroje w mediach społecznościowych i w wojsku. Władimirze, proszę cię, nie ulegaj żadnym prowokacjom” – powiedział.

Putin stwierdził, że rosyjskie wojska nie zostaną wycofane spod ukraińskiej granicy, dopóki nie „uspokoi się sytuacja w Donbasie”.

Prezydent Francji poinformował też Putina o swojej wcześniejszej rozmowie z Joe Bidenem. Prezydent USA miał wyrazić gotowość do spotkania z prezydentem Rosji. „Zależy mu na deeskalacji sytuacji, a także uwzględnieniu rosyjskich żądań w kwestii wejścia Ukrainy do NATO. Podaj datę, która ci odpowiada, a ja przekażę Bidenowi, że jesteś gotów do spotkania” – powiedział.

„Wiesz Emmanuelu, rozmawiam z tobą będąc na siłowni, potem idę grać w hokeja” – stwierdził Putin.

Zobacz także: Szefowa wywiadu USA: Tuż przed rosyjską inwazją Joe Biden odtajnił dane wywiadowcze

leparisien.fr / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz