Polska powinna domagać się wyraźnie wzmocnionej obecności NATO-wskiej na flance wschodniej. To oznacza minimum 30 tysięcy dodatkowych żołnierzy NATO w Polsce – oświadczył w poniedziałek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Słowa padły przed poniedziałkowym spotkaniem liderów partyjnych z premierem Mateuszem Morawieckim.

Polska powinna domagać się wyraźnie wzmocnionej obecności NATO-wskiej na flance wschodniej, a więc de facto na granicy Unii Europejskiej z naszymi wschodnimi sąsiadami – oświadczył w poniedziałek Donald Tusk, cytowany przez PAP. “To oznacza takie minimum 30 tysięcy dodatkowych NATO-wskich żołnierzy tylko w Polsce” – dodał.

Stwierdził, że powinno być to tematem rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem.

W kontekście spotkania premiera z liderami partyjnymi Tusk powiedział: “Uważam, że to jest niezły znak, jeśli chodzi o gotowość w tych kluczowych dla Polski sprawach, czyli bezpieczeństwo naszych granic, wojna na Ukrainie oczywiście, problem uchodźców i coraz bardziej dramatyczna sytuacja polskich rodzin w związku i z inflacją, drożyzną, wojną i tymi ciężarami, jakie Polacy wzięli na siebie w związku z tą falą”.

Informowaliśmy, że w Kancelarii Premiera odbyło się w poniedziałek spotkanie Mateusza Morawieckiego z przywódcami opozycji na temat Ukrainy. Premier zaproponował na nim pakiet zmian, m.in. uderzających w rosyjskie wpływy w polskiej gospodarce.

Jeszcze w trakcie spotkania z liderami opozycji rzecznik rządu Piotr Müller przekazał na briefingu, że premier Mateusz Morawiecki przedstawił kilka punktów, które wymagałyby zmiany konstytucji. Po pierwsze, miałoby to być wyłączenie wydatków związanych z obronnością spod konstytucyjnych ograniczeń długu publicznego. Druga proponowana zmiana wymagająca zmiany konstytucji to konfiskata majątków rosyjskich oligarchów, bądź osób, które “są zaangażowane we wspieranie działań Federacji Rosyjskiej”. Jak wyjaśniał Müller, chodzi w szczególności o osoby objęte sankcjami Unii Europejskiej. Trzecią proponowaną zmianą miała być kwestia dodatkowego opodatkowania podmiotów gospodarczych, które kontynuują swoją działalność w Rosji. Rzecznik rządu zaznaczał, że być może ta propozycja nie wymaga zmiany konstytucji.

Jak wynika z wypowiedzi liderów opozycji po zakończonym spotkaniu, propozycje Mateusza Morawieckiego były ogólnikowe i spotkały się raczej z chłodnym przyjęciem.

Zobacz także: Morawiecki zapowiedział „derusyfikację polskiej gospodarki” oraz wdrożenie “tarczy antyputinowskiej”

Przypomnijmy, że w czwartek w Brukseli prezydent USA Joe Biden spotka się z przedstawicielami krajów NATO, przywódcami G7 i przywódcami krajów Unii Europejskiej. W piątek Biden odwiedzi Polskę. Spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Rozmowy będą dotyczyły m.in. kryzysu humanitarnego wywołanego przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

Zobacz także: Siły szybkiego reagowania UE i 500 mln euro dla Ukrainy – Błaszczak o decyzjach unijnych ministrów

pap / wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply