Zdjęcia i nagrania z udziałem Jean-Claude’a Junckera, któremu Donald Tusk pomaga założyć marynarkę, wywołały falę komentarzy w sieci.

Korespondentka TVP w Brukseli Dominika Cosić opublikowała w piątek fotografię ze wspólnej konferencji przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i szefa Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckera.

Na zdjęciu widać sytuację tuż sprzed rozpoczęcia konferencji prasowej. Juncker, który przyszedł na nią wyraźnie rozluźniony, miał wyraźne problemy z założeniem marynarki. Wówczas z pomocą przyszedł mu Tusk.

Zarejestrowana sytuacja wywołała sporą reakcję w sieci. Skoncentrowała się ona nie na kolejnym już mało oficjalnym zachowaniu Junckera, ale na postępowaniu szefa RE. Zdaniem części komentujących, gest byłego premiera był wyrazem jego poddaństwa wobec szefa KE i eurokratów. Uważano, że Tusk sam się poniżył i sprowadził do roli „lokaja”. Zdaniem innych, jest to jednak nadinterpretacja, a gest szefa RE był wyłącznie kulturalnym odruchem. Pojawiły się również głosy poddających w wątpliwość trzeźwość Junckera.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Dyktator nadchodzi”

Szef Komisji Europejskiej słynie z dość osobliwych zachowań. Przykładowo, w maju 2015 r. podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze Jean-Claude Juncker w dość specyficzny sposób powitał premiera Węgier Wiktora Orbana.

– Dyktator nadchodzi– powiedział Jean-Claude Juncker na widok zbliżającego się premiera Węgier. Wywołało to wesołość premier Łotwy, Laimdoty Straujumy, a częściowo również szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

„Dyktatorze…”– powitał Jucker Orbana wznosząc przy tym rękę w górę. Ten odpowiedział coś szefowi KE, na co ten ze śmiechem przywitał go w dość niedyplomatycznym geście. Sam Orban potraktował całą sytuację z uśmiechem.

Nie wiadomo, co premier Orban odpowiedział Junckerowi. Według rzecznika węgierskiego premiera Bertalan Havasi zwrócił się on do Junckera, obywatela Wielkiego Księstwa Luksemburga, słowami: „cześć, wielki książę”.

Szef Komisji Europejskiej był, jak to określono relacjach: „w doskonałym nastroju”. Według agencji AFP witał przybywających różnymi przyjacielskimi gestami. Premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi, który pojawił się bez krawata zaproponował, że pożyczy mu swój.

Twitter.com / youtube.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz