Zasada pierwszeństwa prawa UE wymaga, by sąd krajowy odstąpił od stosowania krajowych przepisów, które są niezgodne z prawem unijnym niezależnie od tego, czy są one rangi ustawowej czy konstytucyjnej – Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) orzekł we wtorek. Orzeczenie TSUE zostało wydane w odpowiedzi na pytania prejudycjalne ws. reformy sądownictwa w Rumunii.

Zasada pierwszeństwa prawa Unii stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu rangi konstytucyjnej, pozbawiającemu sąd niższego szczebla prawa do niestosowania, z mocy własnych uprawnień, przepisu krajowego (…) sprzecznego z prawem Unii – Polska Agencja Prasowa (PAP) cytuje orzeczenie TSUE.

“Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem skutki powiązane z zasadą pierwszeństwa prawa Unii wiążą wszystkie organy państwa członkowskiego, czemu nie mogą stanąć na przeszkodzie przepisy wewnętrzne dotyczące określenia właściwości sądów, w tym również przepisy rangi konstytucyjnej” – czytamy w uzasadnieniu orzeczenia.

Zobacz także: Bodnar dla niemieckich mediów: UE powinna być bardziej stanowcza względem Polski

TSUE zaznaczył także, że sądy krajowe powinny dokonywać wykładni prawa krajowego w “możliwie największym zakresie” zgodnej z wymogami prawa UE lub z mocy własnych uprawnień, niestosować, każdego sprzecznego z nim przepisu prawa krajowego, który “nie może stać się przedmiotem takiej zgodnej wykładni”.

Zobacz także: Raport KE: Zarzuty względem „praworządności” w Polsce. Pod lupą sądownictwo, media oraz CBA

Czytaj także: UE chce “trzeciej płci” w dowodzie osobistym. Rząd deklaruje, że nie wprowadzi wspomnianej zmiany

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply