Prezydent USA Donald Trump powiedział, że oprócz negocjacji w sprawie „zakończenia wojny” na Ukrainie omawiał „ważne umowy dotyczące rozwoju gospodarczego” z Rosją.
Jak napisał w poniedziałek na swojej sieci społecznościowej Truth Social, prezydent USA Donald Trump oprócz negocjacji w sprawie „zakończenia wojny” na Ukrainie omawiał „ważne umowy dotyczące rozwoju gospodarczego” z Rosją.
W swoim poście Trump mówił o szczycie G7, poświęconym trzeciej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę, i „podkreślił znaczenie” zawarcia umowy między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą w sprawie pierwiastków ziem rzadkich.
„Ta umowa, czyli Partnerstwo Ekonomiczne, zapewni zwrot narodowi amerykańskiemu dziesiątek miliardów dolarów i sprzętu wojskowego wysłanego na Ukrainę, a także pomoże ukraińskiej gospodarce się rozwijać, gdy ta brutalna i dzika wojna dobiega końca” — dodał.
Prezydent USA zauważył następnie, że prowadzi „poważne negocjacje” z Putinem w sprawie „zakończenia wojny, a także ważnych umów dotyczących rozwoju gospodarczego, które zostaną zawarte między Stanami Zjednoczonymi a Rosją”.
„Negocjacje przebiegają bardzo dobrze!” — zakończył Trump, nie podając żadnych szczegółów.
Ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna oświadczyła, że w najbliższym czasie dojdzie do podpisania dokumentu ws. zapewnienia Amerykanom dostępu do metali ziem rzadkich w zamian za udzieloną pomoc.
„Ukraińskie i amerykańskie zespoły są na końcowym etapie negocjacji dotyczących umowy o minerałach. Negocjacje były bardzo konstruktywne, a niemal wszystkie kluczowe szczegóły zostały sfinalizowane. Jesteśmy zobowiązani do szybkiego zakończenia tego, aby przejść do jego podpisania. Mamy nadzieję, że zarówno przywódcy USA, jak i UA podpiszą i poparzą je w Waszyngtonie jak najszybciej, aby pokazać nasze zaangażowanie na nadchodzące dekady” – napisała polityk.
Przypominamy, że chodzi o umowę, wedle której Waszyngton chce kontrolować zasoby mineralne, zasoby ropy i gazu, a także strategiczną infrastrukturę Ukrainy. Stany Zjednoczone miałyby przejąć 50 proc. powtarzających się przychodów otrzymywanych przez Ukrainę z wydobycia zasobów oraz 50 proc. wartości finansowej „wszystkich nowych licencji wydanych stronom trzecim” na przyszłą monetyzację zasobów. Dodatkowo dokument przewiduje, że USA będą miały prawo pierwokupu eksportowanych minerałów.
Szacuje się, że na Ukrainie wydobywa się 20 kluczowych minerałów i metali, co plasuje ją w pierwszej dziesiątce światowych importerów. W raporcie „The Washington Post” z 2022 r. wartość rezerw mineralnych Ukrainy określono na 26 bilionów dolarów, z czego prawie połowa znajduje się na obszarach znajdujących się obecnie pod kontrolą Rosji.
Dotychczasowe rozmowy jednak nie przebiegły pomyśle. Ukraina ostatnio odmówiła podpisania umowy m.in. ze względu na brak gwarancji dalszej pomocy wojskowej i finansowej.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!