Trump do Francuzów: Płaćcie albo nie płaćcie za NATO

Prezydent Donald Trump ponownie skrytykował Francję i prezydenca Emmanuela Macrona na Twitterze.

Jak napisał Trump, “Emmanuel Macron sugeruje budowę własnej armii w celu ochrony Europy przed USA, Chinami i Rosją. Ale to były Niemcy w pierwszej i drugiej wojnie światowej – Jak to się skończyło dla Francji? Zaczęli uczyć się niemieckiego w Paryżu, zanim przybyły Stany Zjednoczone. Płaćcie, albo nie płaćcie za NATO!”

Przypomnijmy, że wczoraj Trump zdawał się sugerować, że Stany Zjednoczone mogą opuścić NATO, jesli sojusznicy nie zaczną przeznaczać więcej środków na wspólną obronę. We wpisie na Twitterze, odnosząc się do wizyty we Francji, Donald Trump napisał m.in, że “Nadszedł czas, aby te bardzo bogate kraje, albo zapłaciły USA za znakomitą obronę militarną, albo same zaczęły się bronić … a handel musi być SPRAWIEDLIWY i wolny!”

W piątek prezydent USA Donald Trump przyleciał do Francji, by wziąć udział w obchodach 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej w Paryżu. Gdy lądował na lotnisku Orly, zamieścił na Twitterze wpis, w którym skrytykował wcześniejsze słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

„Prezydent Francji Macron właśnie zasugerował, że Europa powinna zbudować swoje własne wojsko, dla ochrony przed USA, Chinami i Rosją. Bardzo obraźliwe, ale może Europa powinna najpierw wnieść uczciwy wkład do NATO, które Stany Zjednoczone bardzo subsydiują!” – napisał Trump.

Przypomnijmy, że wyemitowanym we wtorek wywiadzie dla francuskiego radia Europe1 prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że Unia Europejska nie będzie w stanie się bronić bez „prawdziwej europejskiej armii”. Jego zdaniem, zapewnienie Europejczykom bezpieczeństwa wymaga utworzenia europejskiej armii i uniezależnienia się od USA w tej kwestii. Macron krytycznie skomentował również zapowiedzi amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa ws. wycofania się USA z traktatu INF.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef NATO wzywa do zachowania jedności, która nie istnieje

kresy.pl / twitter

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. nina.pl
    nina.pl :

    @tagore Nie tylko w Kijowie. Wyobrażasz sobie pomoc Bundeswehry albo Sił zbrojnych Republiki Francji na ziemiach Polski w konflikcie z…czymkolwiek ? przecież to są odwieczni (poza krótkimi okresami pomieszania zmysłów) sojusznicy Moskwy, a propozycja zaproszenia do współpracy naszego wschodniego sąsiada jest zgoła powalająca.

  2. nina.pl
    nina.pl :

    @tagore I wtedy Jankesi zażądają wora pieniędzy, Póki co armia Republiki ma znikomą wartość bojową co widać było w Libi, (o szwabach nawet nie wspominam) gdzie po kilku dniach ograniczonego konfliktu wypstrykali się z większości uzbrojenia. Tylko dzięki NATO i potężnej armii USA Europa może pozwolić sobie na zepsute samoloty i brak czołgów. Duet Makrela+Makaron we wspólnej armii widzą interes w sprzedaży pozostałym państwom flankowym sprzętu produkowanego przez ich fabryki , przy kontynuacji wojny handlowej z USA ich potencjał eksportowy staje się zagrożony, od i cały interes. Pozdrawiam.