Bez dodatkowych dostaw środków obrony powietrznej, Ukraina może utracić kontrolę nad swoją przestrzenią powietrzną – pisze „The Times”.

Według relacji ukraińskich żołnierzy z rejonu Charkowa dla brytyjskiego „The Times”, podstawowym, a zasadniczo jedynym środkiem obrony przeciwlotniczej są dla nich ręczne zestawy rakietowe Stinger. Zaznaczają jednak, że rosyjskie lotnictwo dysponuje już nową technologią, która znacznie utrudnia działanie głowicy naprowadzanej na podczerwień. Jak relacjonują, muszą teraz wystrzeliwać dwie rakiety „i mieć nadzieję, że druga trafi”.

Przeczytaj: Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie swoje Stingery

Ukraińscy żołnierze, z którymi rozmawiał „The Times” mówili też, że używali przeciwko rosyjskiemu lotnictwu rakiety przeciwpancerne, przez co Rosjanie przestali wysyłać w głąb ukraińskiego terytorium śmigłowce, obawiając się ich utraty.

„Ale teraz, kiedy Rosjanie wiedzą, że kończy się nam amunicja, stają się coraz śmielsi. Każdego dnia przylatuje więcej śmigłowców i samolotów i oni zaczynają rozumieć, że my nie możemy ich zatrzymać” – przyznają Ukraińcy.

Gazeta przypomina, że według ujawnionych w sieci tajnych amerykańskich dokumentów wywiadowczych, jednym ze słabych punktów Sił Zbrojnych Ukrainy są zapasy amunicji do systemów obrony powietrznej. Oszacowano, że Ukraińcom może zabraknąć pocisków rakietowych już w pierwszej połowie maja. „[Ukraina-red.] może stracić kontrolę nad swoim niebem na korzyść Rosji” – zaznaczono.

Czytaj również: NYT: wyciekły ściśle tajne dokumenty na temat przygotowywania ukraińskiej kontrofensywy

Według „The Times”, Rosja już zwróciła uwagę na ograniczenie dostaw środków obrony przeciwlotniczej na Ukrainę. Zimowe naloty na infrastrukturę krytyczną i cywilną Ukrainy doprowadziła do koncentracji systemów obrony powietrznej w rejonie miast i kluczowych obiektów. W efekcie linia frontu praktycznie nie została pozbawiona środków przeciwlotniczych.

Jednocześnie, Rosja udoskonaliła swoją lotniczą bombę kierowaną FAB-500 z czasów radzieckich, dzięki czemu może być zrzucana bez wlatywania w ukraińską przestrzeń powietrzną.

Z tych powodów, ukraińscy planiści wojskowi zastanawiają się teraz, jak zapewnić swoim siłom lądowym osłonę przed atakami z powietrza podczas planowanej kontrofensywy. Wiadomo też, że minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na spotkaniu w Ramstein ponowił apel, by dostarczać więcej zaawansowanego uzbrojenia, w tym samoloty bojowe i rakiety dalekiego zasięgu.

„The Times” pisze też, że Rosjanie coraz bardziej ulepszają swoje możliwości w zakresie zagłuszania, używając systemów, które zdaniem wojskowych niedawno przybyły z Chin. Najpopularniejszym dronem używanym przez Ukraińców jest komercyjny chiński model. Z kolei rosnące sukcesy Rosji w zagłuszaniu i zakłócaniu wywołały po stronie ukraińskiej plotki, że Pekin im w tym pomaga.

Zobacz: USA powątpiewają w skuteczność ukraińskiej kontrofensywy – ujawniono treść tajnego raportu

Thetimes.co.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz