Po wielu godzinach i spełnieniu przez prezydenta Ukrainy jednego z żądań porywacza, interwencja ukraińskiego specnazu w Łucku doprowadziła do zatrzymania terrorysty, który porwał autobus. Zakładnicy zostali uwolnieni.

Jak informowaliśmy wcześniej, we wtorek rano uzbrojony m.in. w karabin Maksym Krywosz, używający pseudonimu Maksym Płochoj głoszący anarchistyczne poglądy, wziął na zakładników prawie 20 pasażerów autobusu w centrum Łucka na Wołyniu. Twierdził, że ma ze sobą dwie bomby, a trzecią podłożył „w ludnym miejscu miasta”. Terrorysta zapowiedział, że „wszystkie wybuchną” jeśli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, sądów, a także hierarchowie niektórych cerkwi i niektórzy oligarchowie nie przyznają publicznie, że są „terrorystami w ramach prawa”.

Pod wieczór porywacz zgodził się dopuścić w pobliże autobusu policjanta, który przyniósł zakładnikom wodę. Funkcjonariusz później znów podszedł pod drzwi pojazdy i stał tam jakiś czas, ale wycofał po tym, jak z autobusu oddano dwa strzały ostrzegawcze. Po jakimś czasie terrorysta oświadczył, że zakładnicy są w złym stanie, a jedna osoba jest ranna. Niedługo po tym wypuścił trzy osoby: dziecko, kobietę w ciąży i starszą kobietę.

Jak pisaliśmy, wcześniej w pobliżu miejsca, w którym terrorysta wziął zakładników w autobusie, słychać było parę wybuchów. Media informowały też o ostrzelaniu siedziby policji, gdzie przebywa obecnie szef MSW, a także o rzekomym ultimatum terrorysty.

Około godziny 20:00 czasu lokalnego (godz. 19:00 w Polsce) prezydent Ukrainy spełnił jedno z żądań terrorysty i zamieścił na Facebooku krótkie nagranie, w którym zachęcał wszystkim do obejrzenia pewnego filmu.

„Film ‘Ziemianie’ z 2005 roku. Obejrzyjcie wszyscy” – mówi Zełenski na nagraniu, dosłownie spełniając oczekiwanie porywacza. Żądał on także od prezydenta, a także dygnitarzy państwowych i hierarchów kościelnych, w tym od zwierzchnika ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Szewczuka, zamieszczenia wideo-oświadczenia o treści: „Jestem terrorystą w ramach prawa”. Zełenski nie spełnił jednak tego żądania.

„Ziemianie” (właśc. „Mieszkańcy Ziemi”) to amerykański film dokumentalny z 2005 roku, poświęcony kwestiom ekologicznym, głównie wykorzystywaniu zwierząt przez ludzi. W filmie promuje się teorię tzw. gatunkowizmu, według której dominujący gatunek ludzki dyskryminuje inne gatunki, wyraźnie sugerując, że jest to swego rodzaju rasizm wobec zwierząt.

Około 20:45 czasu kijowskiego, ukraiński specnaz rozpoczął szturm na autobus celem pochwycenia porywacza i uwolnienia zakładników. Na miejsce podjechał transporter opancerzony BTR. Rozległ się wybuch. Krótko po tym ukraińskie poinformowały o zatrzymaniu „Maksyma Płohogo”, a szef MSW Arsen Awakow zamieścił w sieci nagranie, na którym widać ewakuowanie uwolnionych zakładników.

Według UNIAN w czasie pierwszej interwencji policji terrorysta oddał dwa strzały w kierunku funkcjonariuszy oraz wyrzucił na zewnątrz autobusu granat, który jednak nie zdetonował. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że w autobusie jest około 10 zakładników, a nie 20 jak donosiły wcześniej media. Krywosz pochodzi prawdopodobnie z miasta Dubno. Był jednak dobrze znany w Łucku, miał w nim wielu znajomych. Agencja informacyjna UNIAN twierdzi, że Krywosz odbywał karę pozbawienia wolności i był przymusowo leczony psychiatrycznie. Po południu podczas swojego wystąpienia Awakow sprostował część z tych doniesień medialnych, twierdząc, że informacje o rzekomym leczeniu psychiatrycznym terrorysty są „niewiarygodne”. Minister zaapelował też do dziennikarzy, by starannie i ostrożnie publikowali informacje, ponieważ Krywosz ma ze sobą środki komunikacji i monitoruje informacje publikowane przez media.

Krywosz wcześniej zażądał, by szefowie sądów, najwyższej rady sądownictwa, premier, minister obrony, minister spraw wewnętrznych, przewodniczący parlamentu, zwierzchnicy poszczególnych cerkwi oraz kilku czołowych oligarchów zamieściło na portalach społecznościowych nagrania z deklaracjami: „Jestem terrorystą w ramach prawa”. Odrębnej deklaracji zażądał od prezydenta Zełenskiego.

Wieczorem szef MSW Ukrainy powiedział, że łącznie uwolniono 13 osób. Według niego, terrorysta sam opuścił porwany autobus. Wiadomo, że miał z sobą broń i materiały wybuchowe. Wyrażał oburzenie wobec “systemu istniejącego na Ukrainie”.

Awakow poinformował też, że zatrzymano wspólników porywacza, m.in. jedną osobę z Charkowa. Wcześniej media informowały, że w tym mieście pojawiły się doniesienia o rzekomym podłożeniu bomb, m.in. w szpitalach i hipermarketach. Policjanci odmówili podania dokładnej liczby zatrzymanych, powołując się na tajemnicę śledztwa.

Unian / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. pik
  pik :

  Prawie cały dzień śledziłem dzisiaj terrorystyczny zamach w Łucku – wszystkie ukraińskie stacje nadawały to na żywo i cały możliwy sztab ekspertów to komentował. Nasze media dalej rozważały polskie wyroki na pół Ukraińca Nowaka i przyjaciół za przestępstwa popełnione na Ukrainie. Wg ukraińskiej propagandy służby specjalne usiłowały odbić zakładników, ale terrorysta ostrzelał ich z automatu i rzucił granat, w którym zapomniał wyciągnąć zawleczkę. Wcześniej też strzelał przez szyby autobusu i wyrzucał ładunki wybuchowe, które rozrywały się jak petarda. Publiczność chciała dowiedzieć się czego chce ten brzydki terrorysta. A on mówił, że cały rząd jest terrorystyczny i rządzący mają to potwierdzić. Nikomu w spec służbach nie przyszło do głowy, że mogą jednym lub kilkoma snajperami zakończyć sprawę. Nagle przyszedł przełom – terrorysta rozpoczął rozmowę z Zełenskim. Okazało się, że to jest dobry terrorysta, który cierpi z powodu cierpienia zwierząt. Dość mordowania świnek i krówek na żarcie oraz innych zwierzątek na futra! Zażądał od Prezydenta wezwania ludności do obejrzenia dokumentalnego filmu “Ziemianie” z 2005r. o tragicznym losie zwierząt na naszej planecie – w przeciwnym przypadku usunie kilkanaście osobników zwierzęcych gatunku homo sapiens w autobusie. Zaoferował zwolnienie 2 kobiet (w tym jedna w ciąży) i dziecka. Zełenski skwapliwie wypełnił żądanie terrorysty na swoim koncie i terrorysta się poddał uwalniając zakładników. Czyż nie piękny scenariusz? Prawie jak w serialu “Sługa narodu”. Dobro zwyciężyło zło – tak jak po zmartwychwstaniu Babczenki.

 2. pik
  pik :

  Gołoborodźko znowu na ekranach telewizyjnych! Szarij obnaża wczorajszy spektakl telewizyjny pt. “Dobry terrorysta i 16 zakładników”. Czy ktoś widział jak na Świecie zatrzymuje się terrorystów? Jak antyterroryści z wycelowaną bronią wrzeszczą do terrorysty aby padł na ziemię rozstawiając szeroko ręce i nogi. W przypadku jakiegokolwiek oporu walą kolbami i wykręcają ręce by napastnik nie zdążył wyciągnąć zza pazuchy żadnej niespodzianki. Ale Ukraina wprowadza nowe standardy zatrzymania terrorystów: terrorysta wysiada z autobusu, kładzie na ziemi plecak z bronią i materiałami wybuchowymi i długo rozgląda się za kimś, kto chciałby go aresztować. Po jakimś czasie spacerkiem podchodzą do niego trzej policjanci (jeden w kamizelce medyka z apteczką w ręku, drugi w kamizelce odblaskowej, a trzeci w kuloodpornej), terrorysta rozkłada ręce jakby chciał ich objąć lecz policjanci nie pozwalają na przytulanki i spokojnie nakładają kajdanki. Jeden z nich pod rękę z terrorystą idzie na spacer poza kadr, a dwaj pozostali przyglądają się wysiadającym zakładnikom. Nagle podjeżdża transporter opancerzony i pod jego osłoną czarny mikrobus pewnie z jednostką antyterrorystyczną – w samą porę. To nie jest scenariusz komedii kryminalnej – to przedstawienie kabaretu “Kwartał 95” o najwyższej oglądalności – w roli głównej znowu Zełeński. To wszystko w ostatnich blogach Szarija:
  Оскар отправляется Офису Президента: https://www.youtube.com/watch?v=MCpPifJwj3A
  Зеленый театр Луцка: https://www.youtube.com/watch?v=ZQ6zhpks-hc