– W tej chwili odbywa się na Ukrainie obrona Europy, tak jak w 1920 r. obrona Europy przebiegała pod Warszawą – twierdzi Jerzy Targalski, publicysta i szef think-tanku przy Akademii Sztuki Wojennej.

W wywiadzie dla Radia Wnet dr Targalski stwierdził, że wojna w Donbasie na Ukrainie to kluczowe wydarzenie dla przyszłości Europy. Porównał ją do jej obrony przed rewolucją bolszewicką z Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

– W tej chwili odbywa się na Ukrainie obrona Europy, tak jak w 1920 r. obrona Europy przebiegała pod Warszawą– powiedział Targalski. Uważa, że w momencie kiedy „na Ukrainie odbywa się obrona Europy”, Polska powinna zintesyfikować współpracę ze swoimi wschodnimi sąsiadami:

– To jest tylko rachunek zysków i strat. Z tymi państwami trzeba współpracować i je wspomagać, bo jeśli Rosja walczy w Donbasie to ma do Polski kawałek drogi. (…) Jeżeli Ukraina będzie rosyjska to będziemy mieć armię i dywersantów przy naszym boku.

Zdaniem Targalskiego, polsko-ukraińska współpraca w tym zakresie powinna polegać na pomocy w wyposażeniu żołnierzy walczących w Donbasie. Zaznaczył, że „wszelka pomoc dla Ukrainy powinna być mocno kontrolowana z racji rozwydrzenia złodziei na Ukrainie”.

Przeczytaj: Targalski: stosunek do Rosji to kryterium oceny Ruchu Narodowego

Ekspert Centrum Badań nad Bezpieczeństwem przy Akademii Sztuki Wojennej odniósł się również do stosunków na linii USA-Rosja, po zwycięstwie wyborczym Donalda Trumpa:

– Trump uważa, że spotka się z Putinem i obydwaj powiedzą co chcą i za ile, dogadując się jak w biznesie. (…) Tymczasem Rosja to nie jest partner biznesowy; Rosja w ogóle nie jest żadnym partnerem.

Przeczytaj: Rzecznik Kremla: nie oczekujemy szybkiej poprawy relacji z USA

Wcześniej w innym wywiadzie dr Targalski twierdził, że na Ukrainie nie ma problemów związanych z neonazizmem, a „współcześni banderowcy nie mają nic wspólnego z tymi z 1943 roku”. Jego zdaniem przekaz odnośnie tej kwestii nie powinien ograniczać się tylko do stwierdzenia, że na Wołyniu doszło do ludobójstwa. Wedłig dra Targalskiego nie jest wykluczone, że nieudzielenie Ukrainie poparcia w obecnej sytuacji może wywołać nastroje antypolskie wśród neobanderowców. I otwarcie wzywa do tego, żeby z tego względu ich wesprzeć:

– Jeżeli nie wykorzystamy sytuacji i nie udzielimy poparcia Ukrainie i nie będziemy razem pracowali nad umocnieniem suwerenności i niepodległości Ukrainy, to być może tak. W tej chwili paliwem, które żywi np. Prawy Sektor jest walka z Rosją. I tutaj należy ich wesprzeć. Właśnie po to, żeby w przyszłości do tego nie doszło. Żeby oni nie doszli do wniosku, że oni walczą z Rosją, a Polacy im wbijają nóż w plecy.

Czytaj również: Ekspert Niezależnej.pl: gloryfikacja Bandery nie ma antypolskiego charakteru

Radiownet.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Oligarchowie budują właśnie na Ukrainie Rosję bis z neobanderowską dekoracją. Pan Targalski
  powinien dać przykład i przed kamerą złożyć wieniec ku czci bojowników OUN-B pod pomnikiem
  Bandery w Lwowie. W praktyce zrealizował by swoją wizję stosunków polsko ukraińskich.

  tagore

 2. baciar
  baciar :

  nie wiem z jakiego lumpexu wytargali tego jegomościa ale jego brednie powoduja zwykła banderowska propagande jak można Upadła przyrównac do walki w 1920r to już szczyt debilizmu ukraina nie walczy walcza oligarchowie o strefe wpływów i nie z Rosją a z obywatelami ukrainy rosyjskojęzycznymi Donbas zagłebie wegla przemysłu tam Poroszenko ze swoja banda dopiero by kręcili lody finansowe jakby Upadła chciała walczyc z Rosją to wojna trwała by 2 dni bo tyle Rosji zajeło by dojście do Polskiej granicy walczna armia ukraińska chetnie by przyjeła ich z podniesionymi rękami do góry jak słychac miliony ukrów emigruje w Polsce mamy juz ponad milon w Rosji ponad dwa miliony a inne państwa pytam co za wojsko tam walczy ukraińskie skoro wiekszośc ucieka naprawdę ta propaganda staje sie juz śmieszną

 3. pro_patria
  pro_patria :

  Kolejne „rewelacyjne przemyślenia” kretyńskiego „specjalisty”, pseudo-naukowca. Nie pojmuje prostych prawideł, które nie są obce nawet Józkowi spod budki z piwem: neobanderowcy czy otrzymują od nas wsparcie (a niestety otrzymują i jest to debilizm ze strony naszych nieudolnych elit) czy też nie i tak będą wrogonastawieni do Polski. W momencie, gdy skończą się ich problemy na wschodzie, od razu obrócą się przeciwko RP. Stale przemycają na terytorium naszego kraju broń, miliony motłochu wjeżdża do nas bez problemu. Skutki takich błędów są łatwe do przewidzenia…

   • kojoto
    kojoto :

    Targalski to śmieć i PiSowskie zero – co do tego wątpliwości nie ma i szkoda nawet czasu na dyskusje. Ale argument o byciu w PZPR… cóż profesor Wieczorkiewicz też był przez długie lata (nie chwalę go za to, z mojej rodziny NIKT nie był w PZPR), ale to nie jest decydujący argument, bo Wieczorkiewicz był i jest jednym z moich autorytetów.

    • poznaniak74
     poznaniak74 :

     I co to ma do rzeczy w związku z tym co napisałem? Widzę że masz ewidentne trudności z czytaniem ze zrozumieniem, więc ci wytłumaczę „łopatologicznie”, chodzi o PiSowską propagandę, czyli tzw. resortowe dzieci i „walkę z komuna” prowadzoną przez „jedynych prawdziwych patriotów z PiSu”. Teraz zrozumiałeś?

     • kojoto
      kojoto :

      Właśnie o tym pisałem – zero argumentów – bełkot wyzwiska i rozpowszechnianie kłamstw z paszkwilu Boruty-Sylwii. Skoro już pokazałeś pełnię swoich możliwości to z pewnością warto było się przekonać że jest na tym forum „Poznaniak” z Wołgogradu, czy innej nory.

     • poznaniak74
      poznaniak74 :

      Tak jest tow. Kojoto , rozpracowałeś nas, czyli siatkę agenturalną Moskwy, szef PiSowskiego „think-thanku” d/s wschodnich tow. Targalski szykuje już okolicznościowy „laur zwycięstwa”, a min. Maciarewicz szykuje nominację na stanowisko swojego kolejnego „Misiewicza” (choc podejrzewam że okażesz się na nie za stary) 🙂 🙂 🙂 A na poważnie, zacznij się lepiej leczyć na nogi, bo na głowę zdecydowanie za późno…

     • kojoto
      kojoto :

      Pierdzielisz – zacząłem z tobą normalni – prósząc o argumenty kiedy zwyzywałeś Polaka, który ruskim nie pozwolił nas Polaków wyzywać od „sprzedajnych”. – Na to przycwałowałeś tu do pary z głupkiem forumowym UPAdliną, który na komendę Boruty-Sylwuni obszczekuje mnie od kilku miesięcy banderowcem. Wyzywasz – oskarżasz, bełkot z ich „UBckiego” paszkwilu zacząłeś powtarzać, a teraz jęczysz, że kojarzą cie z onucami. Jeśli jednak nie jesteś cuchnąca onucą to po prostu myśl zanim coś napiszesz.

     • poznaniak74
      poznaniak74 :

      TRAFIONY ZATOPIONY! Widzę że zabolało że „zdradziłem” twoją wielką „tajemnicę” PiSobolszewiku, czyli przynależność do śp. PZPR. ZABOLAŁO? I dobrze bo miało boleć! 🙂
      Ps. Każdy widzi jak ci się łapy trzęsą jak mi odpisujesz, więc dobrze ci radzę odpuść i przeproś za tego „Poznaniaka z Wołgogradu” gnido postpezeperowska…

     • kojoto
      kojoto :

      dla mnie komentowanie na forum debilu to nie jest „gra w statki” tak jak dla ciebie – bo widać, że wyzywasz i oskarżasz na oślep – TRAFIŁEŚ to do zacnego grona forumowych prowokatorów i antypolaków. O PiSie zawsze wypowiadam się tak samo jak o PO i SLD zmanipulowany kretynie. Tylko musiał byś umieć po Polsku dostatecznie dobrze czytać, Przypieprzyłeś się do mnie z PiSem i powtarzasz łgarstwa z paszkwilu prowokatorów. Albo jesteś jednym z nich, albo za daleko do łba masz. Ale głupota to kiepska wymówka. Co do PZPR to cóz za młody jestem, ale gardze anonimowymi śmieciami, którzy napadają na ludzi, za to, że kiedyś popełnili błąd, z którego się już dawno wycofali (i nie mówie tu o wartym ciebie śmieciu Targalskim, tylko o Maciejczuku i forumowiczu Tutejszym). Dlatego ci napisałem, że w PZPR przez wiele lat był np: Wieczorkiewicz.

 4. dajaman
  dajaman :

  Tak Ukraina broni Europy… a w międzyczasie tworzy sobie kolejnych wrogów wśród Węgrów, Rumunów i tym bardziej Polaków. To jest właśnie obrona… gloryfikowanie nazistów z UPA/OUN i plucie na Polskę i Polaków. Zakłamywanie i obłuda to domena faszystów i wszelkiej maści czerwonej hołoty.

 5. zefir
  zefir :

  Ten Targalski doznał jakiegoś antyrosyjskiego i banderofilskiego zajoba.Bzdeczy nam o jakiejś ukro-ruskiej wojnie,której nikt nie wypowiedział i której nie ma.Jaskrawym jest przecież,że bandersukinsyny wykorzystują to jako pretekst do żebrów na sytym zachodzie.Pseudogeniusz „historyka” Targalskiego rozgrzesza banderowskich,bestialskich,zwyrodniałych katów i rzeżników polskich dzieci,ciężarnych niewiast,dziewczyn,kobiet i niewinnych polskich starców,jak przystało na antypolskiego banderowskiego rzeżnika.Że też taka swołocz doi smok polskiego podatnika