Od Nowego Roku podstawowa stawka VAT zostanie obniżona z 8,0 proc. do 7,7 proc. Jest to powrót do stanu sprzed podwyżki w 2011 roku.

Szwajcaria 24 września przeprowadziła referendum w kwestii zmiany systemu emerytalnego. Szwajcarzy opowiedzieli się przeciw dopłatom do funduszy emerytalnych na poziomie 0,3 pkt. proc. stawki VAT, co oznaczałoby podniesienie jej do poziomu 8,3 proc. Przeciw takiemu rozwiązaniu było 53 proc. głosujących.

W efekcie referendum szwajcarski rząd zadecydował o powrocie do stawki VAT sprzed 2011 czyli 7,7 proc. Obciążenia podatkowe w Szwajcarii sięgające ok. 30 proc PKB są znacznie niższe niż średnia Unii Europejskiej, która wynosi 45 proc. PKB.

CZYTAJ TAKŻE: Kukiz’15 składa wniosek o komisję śledczą ds. wyłudzeń vatowskich

Minimalna stawka VAT dozwolona prawem Unii Europejskiej wynosi 15 proc, jednak realnie najniższa stawka obowiązuje w Luksemburgu i wynosi 17 proc. 18 proc. obowiązuje na Malcie, a 19 proc. w Rumunii, Niemczech, na Cyprze i Litwie. Najwyższa stawka VAT obowiązuje na Węgrzech (27 proc.), w Danii, Szwecji (po 25 proc.) oraz Grecji i Finlandii (po 24 proc.). W Polsce obowiązuje 23 proc. stawka podatku.

Jednocyfrowa stawka podatku od wartości dodanej w Szwajcarii jest możliwa dzięki odpowiedniej dyscyplinie fiskalnej państwa. 2/3 dochodów podatkowych w Szwajcarii wydawanych jest lokalnie: na poziomie gmin i kantonów. Budżet rządu federalnego Szwajcarii wynosi ok. 10 proc. PKB co oznacza od trzech do czterech raz mniej niż w państwie Unii Europejskiej.

Kresy.pl / bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply