Jurij Szuchewycz udzielił Gazecie Wyborczej kontrowersyjnego wywiadu, w którym stwierdził, że Polacy kolaborowali masowo z sowietami a na Wołyniu nie było ludobójstwa. Jego zdaniem przypominanie o Wołyniu za pomocą uchwały jest zagrywką Kremla, który opłaca polskich parlamentarzystów.

Jurij Szuchewycz, syn współodpowiedzialnego za ludobójstwo na Polakach Romana Szuchewycza, stwierdził w wywiadzie udzielonemu gazecie, że Kreml zrobi wszystko, żeby skompromitować postać Stepana Bandery, ukraiński nacjonalizm, myśl polityczną OUN i działalność UPA. Zrobi wszystko, żeby opluć naszych bohaterów i podzielić naród– i dlatego to najprawdopodobniej Rosja jest odpowiedzialna za uchwałę polskiego Sejmu. Szuchewycz powiedział, że Putin opłaca polskich parlamentarzystów. Jego zdaniem nie można być prawdziwym Ukraińcem jeżeli odrzuca się Stepana Banderę i jego ideologię.

Według Szuchewycza Polacy prowadzili politykę wynarodowienia Ukraińców. Berezę Kartuską nazwał on „obozem koncentracyjnym dla Ukraińców”.

A wasza akcja „Burza”? O niej też cisza, a była to ostatnia desperacka próba współpracy z Sowietami, znów w imię utrzymania polskich imperialnych zdobyczy na etnicznych ziemiach Ukraińców– powiedział Szuchewycz zaznaczając, że Polacy kolaborowali z sowietami od 1939 roku za co zapłacili krwawą cenę w Katyniu.

Syn dowódcy UPA opowiedział także co, jego zdaniem, wydarzyło się na Wołyniu: Doszło do partyzanckiej wojny i masowego antypolskiego wystąpienia ukraińskiego ludu, z jednej strony umęczonego kolonialnym uciskiem Polaków, a z drugiej – podejmującego samorzutne akcje samoobrony przeciw groźbie i aż nadto czytelnym, brutalnym próbom przywrócenia statusu quo ante bellum.

Jurij Szuchewycz stwierdził, że obecna polityka Polski to wbijanie noża w plecy Ukrainie. Chce on także by Polacy przestali pisać Ukraińcom historię i pozwolili nam samym ją napisać.

Szuchewycz już w wieku 15 lat trafił do więzienia w związku ze swoim pochodzeniem. Wyszedł z łagrów dopiero w 1989 roku. Od tego czasu jest on ważną postacią ukraińskiego ruchu narodowego, współtwórcą różnych organizacji i idolem dla młodych nacjonalistów. Wszedł jako poseł do Najwyższej Rady z ramienia Partii Radykalnej.

Czytaj także:

PSL: Kuchciński paktował na Ukrainie z synem Szuchewycza

Gazeta Wyborcza/KRESY.PL

39 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. pomian
  pomian :

  Czego się spodziewać po synu zbrodniarza. Mnie bardziej zbulwersowały słowa Michnika wypowiedziane w artykule „Powrót upiorów przeszłości „. Nie przyjęcie uchwały o ludobójstwie ale słowa tego pana są dowodem głupoty, szowinizmu, zaprzaństwa i podłości.

 2. pomian
  pomian :

  Czego się spodziewać po synu zbrodniarza. Mnie bardziej zbulwersowały słowa Michnika wypowiedziane w artykule „Powrót upiorów przeszłości „. Nie przyjęcie uchwały o ludobójstwie ale słowa tego pana są dowodem głupoty, szowinizmu, zaprzaństwa i podłości.

 3. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  A mnie najbardziej interesuje o co chodziło „Gazecie Wyborczej” gdy zamieszczała ten wywiad? Bo jeśli w utwierdzeniu Polaków w przekonaniu, że tzw. ukraińcy to zatwardziali banderowscy bandyci, szowiniści i naziści, nienawidzący Polski i Polaków, których powinniśmy się wystrzegać jak ognia i zwalczać na każdym możliwym polu, bo inaczej grozi nam z ich strony śmiertelne niebezpieczeństwo, to i owszem, ten cel został osiągnięty w stu procentach:)

   • krok
    krok :

    Zgodzę się, dotychczasowa polityka historyczna ukrainy jest mało skuteczna w świecie, a oskarżanie Polaków o zbrodnie ostatnio jest trendy, więc nastąpiła zmiana taktyki faszystów ukraińskich. Takia polityka oskarżeń wobec Polaków, oskarżając nas o wszelakie niepowodzenia historyczne oraz przy obecnej polityce ukrainy, natrafiają na miękkie podbrzusze w Polakach, Kaczyński za dodatkowych 100 żołnierzy amerykańskich jest w stanie poprzeć wszystkie antypolskie inicjatywy ukraińskich nacjonalistów, a dla wszelakiej maści żydowskich Michników, oczernianie Polaków to po prostu życiowe przesłanie i sens życia.

 4. jaroslaus
  jaroslaus :

  kurwa mać, na ostatnim długim weekendzie 2 tygodnie temu byłem w Malborku, specjalnie u kuzynki mojej Babci, i ona mi dokładnie potwierdziła to co już wiedziałem, jak „heroje” zarezali jej 96 letnią Babcię a moją Praprababcię – mieszkały w tej samej wsi na Wołyniu, natomiast moja Babcia, wnuczka zamordowanej, w powiecie Dubno – tam też chachły spalili wszystko, a to, że nikt nie zginął po prostu nie da się wytłumaczyć racjonalnie. Śmierć tzw. ukrainie. Jak ja was chachły i parchy nienawidzę, tego się nie da słowami opowiedzieć.

 5. sternik2
  sternik2 :

  To nie jest żaden „incydentalny wyskok” ukraińskiego bandyty, tylko JUŻ REGUŁA w mentalności tej hołoty, zarówno na zachodzie , jak i wschodzie zdziczałej krainy. Wynika to choćby z nauczania w szkołach od najmłodszych począwszy,że bandera i jemu podobni zwyrodnialcy to bohaterowie „narodowi”!! Trzeba wyraźnie i jasno powiedzieć: ukrainiec był, jest i będzie dla nas Polaków jawił się ZAWSZE JAKO WRÓG ŚMIERTELNY, niezależnie od ekipy trzymającej stery RP. Można się cofnąć wiele wieków wstecz i zawsze będzie to samo. A ten szubrawiec utwierdza mnie tylko w tym, o czym piszę powyżej. I chociaż unikam wulgaryzmów, nie potrafię się powstrzymać patrząc na to BANDEROWSKIE GÓWNO.

 6. polski_pan
  polski_pan :

  Nie czytuję wyborczej ale z relacji z drugiej ręki odnoszę wrażenie że coś tam się zmienia, zorientowali się może że staczaja się po równi pochyłej i próbuja nowa madrość etapu wypracować. Być może wykorzystaja tego pomylonego chachła żeby odkryć „co się myśli na Ukrainie”? Jeśli nie to tym gorzej dla nich…

 7. mop
  mop :

  Współdziałanie z neobanderowcami kwitnie w najlepsze. B. prezydent Lech Wałęsa z fundacji skromnie nazwanej jego imieniem zaopatruje w 200 tys. euro majdanowców. W składzie delegacji odbierającej tę nagrodę znalazł się, prócz Witalija Kłyczki, również szef skrajnie szowinistycznej partii „Swoboda” – Oleg Tiahnybok. Postąpił jak przystało na noblistę i mianowanego mędrca europejskiego. Jak by tego było mało, Wałęsa w kilka dni potem poleciał do Kijowa, gdzie w cerkwi składał kwiaty i bił pokłony przed tablicą upamiętniającą tzw. „bohaterów” Ukrainy. Owi „bohaterowie”, to bandyci z UPA, którzy w sposób wyjątkowo bestialski dokonali ludobójstwa na 200 tys. Polaków i 80 tys. Ukraińców, o innych narodowościach nie wspominając. Czy upodlenie ma jeszcze jakieś granice? Wałęsa jednak nie był pierwszy w hołdach. Pamiętajmy, że prezes PiS pod czarno-czerwonym sztandarem OUN-UPA wzniósł pozdrowienie „Sława Ukraini. Herojam sława!” PRZYPOMINAM CO TO ZA POZDROWIENIE! To zawołanie-pozdrowienie („Sława Ukraini. Herojam sława!”) banderowskich bojówkarzy. Po każdym zakończonym akcie mordu na bezbronnej ludności cywilnej Kresów taki właśnie okrzyk wznoszono. Jeśli prezes największej partii opozycyjnej nie wiedział co to za sztandar i co to za pozdrowienie, to powinien się dowiedzieć. Jeśli jednak wiedział, to niech nie przyznaje się do patriotyzmu. Taki okrzyk jest bowiem deptaniem pamięci polskich męczenników. NALEŻY ZAKAZAĆ działnośc Związku Ukraińców w Polsce, gdyż ta nacjonalistyczna szowinistyczna organizacja naucza w Polsce ukraińskie nazistowskie doktryny BANDERY oraz SZUCHEWYCZA, zamieszkałych młodych UKRAICÓW w III RP. Ci młodzi ukraińcy zamieszkali w Polsce są HODOWANI na LUDOBUJCZYCH ANTY-polskich DOKTRYNACH ukraińskich NAZISTÓW jak SZUCHEWYCZA czy BANDERY co jest SKANDALEM oraz niezgodne z polskim prawem, które zabrania nauczania nazizmu. Taka sytuacja jest możliwa, tylko dlatego, że Kaczyńscy, Tusk, Komorowski … czyli „polscy politycy” z piedestałów władzy „warszawki” dopuścili się ZDRADY ofiar RZEZI wołyńskiej, wspierając NAZISTÓW ukraińskich z „Prawego Sektora” i „Swobody” których celem było i jest ZŁAMANIE kręgosłupa moralnego Polaków. Zdrady Polskiej Racji Stanu dopuściły się ANTY-polskie partie-gangi malwersantów oraz złodziei z PO, PiS, SLD … itd. Ten akt zdrady POSIADA znaczenie historyczne oraz DRUZGOCĄCE dla Polski i Polaków. Posłuchajcie i KONIECZNIE obejżyjcie jak nacjonalista UKRAINSKI z polskim obywatelstwem Piotr Tyma zamieszkały w III RP, obecny prezes Związku Ukraińców w Polsce – BRONI spadkobierców oraz LUDOBUJCZĄ spuściznę ukraińskich UPA-wców morderców Szuchewycza i Bandery: http://youtu.be/crRYWwT9-wE
  ===== PS… W Polsce mamy 6mln ludzi cierpiących na choroby psychiczne, a w ostatnich wyborach na PIS głosowało 5 711 687 wyborców. Wnioski ???

 8. leo69
  leo69 :

  Michnik vel Szechter potomek i brat zbrodniarza udostępnia łamy swego GWna innemu pomiotowi zbrodniarzy Szewuchewyczowi. Co w tym dziwnego ?? Co taki upadliniec może powiedzieć ? Dołóżmy do pełnego obrazu Kaczora Majdana – Sława Ukrainie i A.Dupę z ostatnimi wyczynami na upadlinie – S……ny jedno wielkie nienawistne gówno anty-polskie .

 9. pro_patria
  pro_patria :

  Z mojej strony zero zaskoczenia co do prezentowanych postaw i poglądów przez syna mordercy Polaków. Zastanawia mnie tylko cel takiego wywiadu, szkoda drzew na papier, zmarnowanych GB danych na dyktafonie itd. Ta szumowina powinna zostać odizolowana i zapomniana. Świadomość upadku idei jego zwyrodniałego ojca byłaby dla niego najgporszą karą. Nie wspomnę o odzyskaniu przez Polskę terenów tymczasowo okupowanych przez iupaiński motłoch.

 10. krok
  krok :

  Są oryginalne nagrania, zdjęcia, robienia bram powitalnych dla komunistów oraz hitlerowców przez ukraińską ludność. Człowiek jak by tego ukraińca nie nazwać, poprzez takie publikacje chce wymazania, czy wybielenia swojej zbrodniczej historii. A Maria Curie to był ukrainiec w przebraniu kobiety, znam już podobne historie pisane przez faszystowskie, ukraińskie elity.

 11. wojciech1000
  wojciech1000 :

  Kto czyta żydowskie gazety ? Wszak judzenie i hucpa to standard taj nacji jak widać . To po co się denerwować .Kto słucha ich ten san sobie szkodzi .Pamiętajcie że każdy wpis który Was zirytuje ich cieszy.Nie dajcie się prowokować to szybciej zapomnicie o istnieniu takiego ścieku. A oni pójdą w niwecz co daj Bożę.

 12. algirdaitis
  algirdaitis :

  Psi synu mordercy, a co mieli Polacy zrobic, jak twoj ojciec morderca ze swoimi bestialskimi mordercami zaczeli mordowac niewinnych bezbronnych cywili Polakow, Ormian, Czechow, czy nawet samych Ukraincow, ktorzy udrzucali zbrodniczy plan UPA i OUN? Mieli dac sie bez obrony wyrznac? Jasne jest, ze wspolpracowali wtedy z sowjecka partyzantka czy z Niemcami przeciwko oprychom twojego zwyrodnialego ojca. Wy zwyrodnialcy spod bandery prowadzicie szeroko zakrojona akcje wybielania bandery, twoje zasranego ojca zbrodniarza, wybielania zbrodniczych jednostek upa, oun, waffen ss galizien. Nie znami takie numery. Nawet ten wasz Zyd ukrainski Michnik vel Szechtar promuje ostatniego dowodce waffen ss galizien jako bohatera. Tylko, ze ten becwal i manipulator Michnik zachwalajac tego ukrainskiego dowodce i zaklinajac, ze nie dowodzil on waffen ss galizien podczas ich mordow polskiej cywilnej ludnosci, zapomniaj dodac, ze ten typ uratowal dziesiatki tysiecy bestialskich mordercow. A Anders, jakby zacmienia mozgu dostal, dal mu jeszcze Virtuti Militari a na dodatek nie pozwolil wydac tych zwyrodnialych mordercow Stalinowi, ktorych koniecznie chcial miec tych ukrainskich mordercow. Przez Andersa mamy teraz w USA i Kanadzie cala rzesze tych banderowcow i ich potomkow, ktorzy dysza nienawiscia do wszystkiego co polskie i robia antypolska robota i organizuja V kolumne banderowska w Polsce.

  Tak sobie teraz Suchewycz mysle, ze moze UPA i OUN to wynalazek Sowjetow? Moze to Kreml i jego agenci zalozyli cos takiego jak UPA i OUN i bandera oraz twoj ojciec byli wyszkolonymi przez Moskwe agentami Kremla? I przeprowadzili te bestialskie morderstwa, zeby zamknac droge do jakiegokolwiek porozumienia polsko-ukrainskiego? I tym samym ty sam jestes pacholkiem Kremla. Moze nieswiadomym? Teze o moskiewskiejs agenturalnosci upa, oun i banderowcow swiadczyloby nawet to, ze o ile wymordowaliscie ponad 300 tys. Polakow, Czechow, Ormian, Zydow, Bialorusinow i przeciwnych temu szalenstwu bestialskich mordow Ukraincow, o tyle zabiliscie bardzo niewielu Sowjetow. A jak Sowjeci was atakowali to upa od razu uciekala jak ostatni tchorze. W porownaniu z pomordowanymi cywilami to zabici Sowieci to garstka. Niska cena dla Kremla, ktory posylal na smierc miliony swoich zolnierzy lekka reka.

  Wiec dla mnie sa dwie mozliwosci, albo wy wszyscy banderowcy z upa czy oun jestescie agentami Moskwy i dostajecie pieniadze z Moskwy albo jestescie bezgranicznymi debilami. Innej mozliwoscie nie widze. Bo jesli Rosja jest naszym wspolnym wrogiem, to Polska jest waszym naturalnym sojusznikiem. A jesli wybieracie za bohaterow mordercow Polakow i liczycie, ze Polacy sie z tym pogodza, to jestescie prymitywnymi debilami. Bo predzej pojde, jak moi przodkowie, tluc z Ruskimi banderowcow niz odwrotnie. Potem Ruskie moga mnie utluc, ale was juz nie bedzie.

  Wiec zniszcie wpierw pomniki bandery twojego ojca oprawcy i wtedy porozmawiamy. Jak to zrobicie, wtedy wam przebaczymy. Bedzie tak jak miedzy Niemcami a nami (Niemcy nie maja mordercow Polakow za bohaterow i w Niemczech nie stoja pomniki Hitlera i Himmlera!), bedzie spokoj. Jesli tego nie zrobicie, to Ruskie was predzej czy pozniej zniszcza i my nie bedziemy za wami plakac. Wtedy, coz, bedziemy znow sami bic sie z Ruskimi. Ale lepsze to, niz miec niepewnego sojusznika, o ktorym wiesz, ze moze ci wbic w kazdej chwili noz w plecy, tak jak we wrzesniu 1939 roku, kiedy banderowcy juz zaczeli morderowac mniejsze grupy polskich zolnierzy i tak jak to bylo na Wolyniu. Po za tym, to nie byly wasze pierwsze wyskoki. Juz za Chmielnickiego pokazaliscie, na jakie mordy was stac. Potem hajdemaki pokazaly w XVIII wieku to samu poprzez wymordowanie Polakow w Humaniu. Co najmniej trzy razy to zrobiliscie. Wiec my wam za grosz nie wierzymy i nie chcemy miec za przyjaciol. Niech Moskwa robi z wami, co chce. Sral was pies.

 13. algirdaitis
  algirdaitis :

  Psi synu mordercy, a co mieli Polacy zrobic, jak twoj ojciec morderca ze swoimi bestialskimi mordercami zaczeli mordowac niewinnych bezbronnych cywili Polakow, Ormian, Czechow, czy nawet samych Ukraincow, ktorzy udrzucali zbrodniczy plan UPA i OUN? Mieli dac sie bez obrony wyrznac? Jasne jest, ze wspolpracowali wtedy z sowjecka partyzantka czy z Niemcami przeciwko oprychom twojego zwyrodnialego ojca. Wy zwyrodnialcy spod bandery prowadzicie szeroko zakrojona akcje wybielania bandery, twoje zasranego ojca zbrodniarza, wybielania zbrodniczych jednostek upa, oun, waffen ss galizien. Nie znami takie numery. Nawet ten wasz Zyd ukrainski Michnik vel Szechtar promuje ostatniego dowodce waffen ss galizien jako bohatera. Tylko, ze ten becwal i manipulator Michnik zachwalajac tego ukrainskiego dowodce i zaklinajac, ze nie dowodzil on waffen ss galizien podczas ich mordow polskiej cywilnej ludnosci, zapomniaj dodac, ze ten typ uratowal dziesiatki tysiecy bestialskich mordercow. A Anders, jakby zacmienia mozgu dostal, dal mu jeszcze Virtuti Militari a na dodatek nie pozwolil wydac tych zwyrodnialych mordercow Stalinowi, ktorych koniecznie chcial miec tych ukrainskich mordercow. Przez Andersa mamy teraz w USA i Kanadzie cala rzesze tych banderowcow i ich potomkow, ktorzy dysza nienawiscia do wszystkiego co polskie i robia antypolska robota i organizuja V kolumne banderowska w Polsce.

  Tak sobie teraz Suchewycz mysle, ze moze UPA i OUN to wynalazek Sowjetow? Moze to Kreml i jego agenci zalozyli cos takiego jak UPA i OUN i bandera oraz twoj ojciec byli wyszkolonymi przez Moskwe agentami Kremla? I przeprowadzili te bestialskie morderstwa, zeby zamknac droge do jakiegokolwiek porozumienia polsko-ukrainskiego? I tym samym ty sam jestes pacholkiem Kremla. Moze nieswiadomym? Teze o moskiewskiejs agenturalnosci upa, oun i banderowcow swiadczyloby nawet to, ze o ile wymordowaliscie ponad 300 tys. Polakow, Czechow, Ormian, Zydow, Bialorusinow i przeciwnych temu szalenstwu bestialskich mordow Ukraincow, o tyle zabiliscie bardzo niewielu Sowjetow. A jak Sowjeci was atakowali to upa od razu uciekala jak ostatni tchorze. W porownaniu z pomordowanymi cywilami to zabici Sowieci to garstka. Niska cena dla Kremla, ktory posylal na smierc miliony swoich zolnierzy lekka reka.

  Wiec dla mnie sa dwie mozliwosci, albo wy wszyscy banderowcy z upa czy oun jestescie agentami Moskwy i dostajecie pieniadze z Moskwy albo jestescie bezgranicznymi debilami. Innej mozliwoscie nie widze. Bo jesli Rosja jest naszym wspolnym wrogiem, to Polska jest waszym naturalnym sojusznikiem. A jesli wybieracie za bohaterow mordercow Polakow i liczycie, ze Polacy sie z tym pogodza, to jestescie prymitywnymi debilami. Bo predzej pojde, jak moi przodkowie, tluc z Ruskimi banderowcow niz odwrotnie. Potem Ruskie moga mnie utluc, ale was juz nie bedzie.

  Wiec zniszcie wpierw pomniki bandery twojego ojca oprawcy i wtedy porozmawiamy. Jak to zrobicie, wtedy wam przebaczymy. Bedzie tak jak miedzy Niemcami a nami (Niemcy nie maja mordercow Polakow za bohaterow i w Niemczech nie stoja pomniki Hitlera i Himmlera!), bedzie spokoj. Jesli tego nie zrobicie, to Ruskie was predzej czy pozniej zniszcza i my nie bedziemy za wami plakac. Wtedy, coz, bedziemy znow sami bic sie z Ruskimi. Ale lepsze to, niz miec niepewnego sojusznika, o ktorym wiesz, ze moze ci wbic w kazdej chwili noz w plecy, tak jak we wrzesniu 1939 roku, kiedy banderowcy juz zaczeli morderowac mniejsze grupy polskich zolnierzy i tak jak to bylo na Wolyniu. Po za tym, to nie byly wasze pierwsze wyskoki. Juz za Chmielnickiego pokazaliscie, na jakie mordy was stac. Potem hajdemaki pokazaly w XVIII wieku to samu poprzez wymordowanie Polakow w Humaniu. Co najmniej trzy razy to zrobiliscie. Wiec my wam za grosz nie wierzymy i nie chcemy miec za przyjaciol. Niech Moskwa robi z wami, co chce. Sral was pies.