„Polska chciałaby zakazać jakiegokolwiek przywoływania swojej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę” – stwierdziło w opublikowanym materiale francuskie radio publiczne France Culture. Wiceszef polskiego resortu spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk odpowiedział w niedzielę, że „będzie reakcja ambasady we Francji”. Również Ordo Iuris zapowiedziało działania prawne wobec francuskiej rozgłośni.

France Culture podało w materiale, który został opublikowany 9 lutego, że „Polska stawia historyków przed sądem”. Medium przywołało sprawę historyków prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego. Warszawski Sąd Okręgowy nakazał im przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce „Dalej jest noc”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Materiał francuskiego radia został zilustrowany fotografią udekorowanego flagami III Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska z kwietnia 1939 r. Podpisano je następująco: „Gdańsk, Polska”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Polska historia jest w centrum wielu międzynarodowych incydentów z ustawą z 2018 roku, która chciała potępić wszystkich, którzy przypisywaliby 'odpowiedzialność lub współodpowiedzialność narodu lub państwa polskiego za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką'” – podało France Culture.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: USA krytykują wyrok sądu ws. autorów książki oskarżających Polaka o wydawanie Żydów

„Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej w Paryżu. Nie ma zgody na tak jawne i bezczelne fałszowanie historii i atakowanie Polski fake newsami” – napisał w niedzielę na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

„Francuskie radio publiczne ilustruje materiał o 'odpowiedzialności Polski za zbrodnie III Rzeszy’ zdjęciem przedstawiającym powiewające flagi ze swastykami. Pod nim podpis: 'Gdańsk, Polska, kwiecień 1939 roku’. Nie wystarczy reakcja dyplomatyczna. Ordo Iuris zareaguje prawnie” – napisał z kolei wiceprezes Ordo Iuris Tymoteusz Zych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Barbara Engelking i Jan Grabowski oskarżyli w swojej książce „Dalej jest noc” Polaków o masowy udział w zagładzie Żydów. Sąd nakazał im przeproszenie krewnej Polaka, którego niezgodnie z prawdą oskarżyli o wydawanie Żydów w czasie II wojny światowej.

pap / fakty.interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    To jest najprawdopodobniej żydowskie knucie… ale nie wykluczone, że grające na zarozumiałości francuzów i ich zerowej wiedzy o historii. W końcu podobnie jak UPAdlińcy, francuzi masowo kolaborowali z niemieckimi nazistami, a potem udawali wielkich przeciwników Hitlera.