„Polska chciałaby zakazać jakiegokolwiek przywoływania swojej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę” – stwierdziło w opublikowanym materiale francuskie radio publiczne France Culture. Wiceszef polskiego resortu spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk odpowiedział w niedzielę, że „będzie reakcja ambasady we Francji”. Również Ordo Iuris zapowiedziało działania prawne wobec francuskiej rozgłośni.

France Culture podało w materiale, który został opublikowany 9 lutego, że „Polska stawia historyków przed sądem”. Medium przywołało sprawę historyków prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego. Warszawski Sąd Okręgowy nakazał im przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce „Dalej jest noc”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Materiał francuskiego radia został zilustrowany fotografią udekorowanego flagami III Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska z kwietnia 1939 r. Podpisano je następująco: „Gdańsk, Polska”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Polska historia jest w centrum wielu międzynarodowych incydentów z ustawą z 2018 roku, która chciała potępić wszystkich, którzy przypisywaliby ‚odpowiedzialność lub współodpowiedzialność narodu lub państwa polskiego za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką'” – podało France Culture.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: USA krytykują wyrok sądu ws. autorów książki oskarżających Polaka o wydawanie Żydów

„Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej w Paryżu. Nie ma zgody na tak jawne i bezczelne fałszowanie historii i atakowanie Polski fake newsami” – napisał w niedzielę na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

„Francuskie radio publiczne ilustruje materiał o ‚odpowiedzialności Polski za zbrodnie III Rzeszy’ zdjęciem przedstawiającym powiewające flagi ze swastykami. Pod nim podpis: ‚Gdańsk, Polska, kwiecień 1939 roku’. Nie wystarczy reakcja dyplomatyczna. Ordo Iuris zareaguje prawnie” – napisał z kolei wiceprezes Ordo Iuris Tymoteusz Zych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Barbara Engelking i Jan Grabowski oskarżyli w swojej książce „Dalej jest noc” Polaków o masowy udział w zagładzie Żydów. Sąd nakazał im przeproszenie krewnej Polaka, którego niezgodnie z prawdą oskarżyli o wydawanie Żydów w czasie II wojny światowej.

pap / fakty.interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    To jest najprawdopodobniej żydowskie knucie… ale nie wykluczone, że grające na zarozumiałości francuzów i ich zerowej wiedzy o historii. W końcu podobnie jak UPAdlińcy, francuzi masowo kolaborowali z niemieckimi nazistami, a potem udawali wielkich przeciwników Hitlera.