Europejski Trybunał Praw Człowieka rekomenduje rewizję procesu w którym skazanych zostało dwoje nacjonalistów oskarżonych o głośne zabójstwa polityczne.

ETPCz wydał orzeczenie w sprawie wyroków dla Nikity Tichonowa i Jewgienii Chasis. W 2011 r. dwoje radykalnych działaczy nacjonalistycznych usłyszało wyroki w sprawie zabójstwa opozycyjnej dziennikarki i publicystki „Nowej Gaziety” Anastasii Baburowej i adwokata Stanisława Markiełowa, którzy zginęli zastrzeleni w 2009 r.

Baburowa była działaczką anarchistyczną, pracowała również dla opozycyjnej „Nowiej Gaziety”. Natomiast Markiełow, również wywodzący się ze środowiska anarchistó, był adwokatem procesach przykuwających uwagę rosyjskiej opinii publicznej, w tym procesie pułkownika Jurija Budanowa. Bronił też lub reprezentował w procesach działaczy anarchistycznych.

Według śledztwa Tichonow, z poduszczenia Ilii Goriaczewa podającego się z mającego kontakty z administracją prezydenta Rosji i obiecującego bezkarność, założył podziemną Organizację Bojową Rosyjskich Nacjonalistów (BORN). Sam Goriaczew usłyszał w 2015 r. wyrok dożywotniego więzienia za organizację zabójstwa Baburowej i Markiełowa. Tichonowa jeszcze w 2011 r. sąd uznał za bezpośredniego wykonawcę zbrodni, za co otrzymał on wyrok dożywocia, a jego dziewczyna, skazana za współudział, usłyszała wyrok 18 lat pozbawienia wolności. Tichonow i Chasis byli wcześniej związania z radykalną, neonazistowską organizacją Rosyjska Jedność Narodowa (RNE), a potem organizacją Rosyjski Wizerunek, której Goriaczew był liderem.

Według rosyjskiego sądu celem zamachu z 2009 r. miał być Markiełow występujący w procesach jako pełnomocnik anarchistów, przeciwko działaczom nacjonalistycznym. Baburowa zginęła jako świadek zdarzenia. Dodatkowo Goriaczew przekonał zamachowców, że Merkiełow przygotowuje się do założenia radykalnie lewicowej partii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek portal „Nowiej Gaziety”, z którą współpracował niegdyś Baburowa, podał, że Europejski Trybunał Spraw Człowieka uznał proces Tichonowa i Chasis za niesprawiedliwy i rekomendował jego rewizję. Strassburski trybunał uznał, że prawa oskarżonych nie były w pełni przestrzegane w czasie procesu, a część przysięgłych była stronnicza.

W związku z takim orzeczeniem ETPCz sprawę Tchonowa i Chassis powinien jeszcze raz rozpatrzyć rosyjski Sąd Najwyższy (pierwszy raz robił to w 2015 r. kiedy to utrzymał wyroki skazujące). Jednak rosyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości zdarzało się już ignorować orzeczenia ETPCz.

novayagazeta.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz