Bliska, przynosząca korzyści obu stronom współpraca z Rosją leży w interesie Węgier – oświadczył węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó. Wypowiedź padła po wtorkowych rozmowach z jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Nasi przyjaciele i sojusznicy mają takie samo stanowisko, ale nie będą mówić o tym tak otwarcie – oświadczył Szijjártó, cytowany w środę przez portal Euractiv. Szef dyplomacji Węgier uważa, że dwustronna współpraca z Rosją przyniosła „praktyczne i pragmatyczne” efekty, „pomimo niezbyt sprzyjającego środowiska międzynarodowego”.

Szef MSZ Węgier powiedział, że jego kraj dużo zyskał na dobrych relacjach z Rosją. Wyraził opinię, że bez rosyjskiej szczepionki “Sputnik V”, Węgry nie byłyby w stanie zakończyć „najbardziej udanej akcji szczepień w Europie”. Dodał, że rozmowy na temat produkcji preparatu na Węgrzech są w „zaawansowanym stadium”.

Szef węgierskiej dyplomacji odniósł się także do kwestii Nord Stream 2. Jego zdaniem niemiecko-amerykańskie porozumienie w sprawie gazociągu „pokazało jasno, że Rosja nadal będzie kluczowa dla dostaw gazu do Europy w przyszłości”. Podkreślił, że Węgry rozpatrują tę kwestię ze strategicznego punktu widzenia, a „przerwanie tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy miałoby negatywne konsekwencje dla Węgier”.

Rozmowy dotyczyły także planów podpisania nowego porozumienia między władzami w Budapeszcie a rosyjskim Gazpromem o dostawach gazu na 15 lat.

„Mam nadzieję, że uda nam się podpisać 15-letnią umowę jesienią i że warunki będą dobre, zapewniając krajowi bezpieczeństwo energetyczne” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó po szczycie NATO w marcu bieżącego roku powiedział, że Węgry nie uważają Rosji za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Wyraził też oczekiwanie, że natowscy sojusznicy wesprą mniejszość węgierską na Ukrainie, której prawa są stale i poważnie naruszane.

Zobacz także: Rosja i Węgry otwierają ruch turystyczny między swoimi krajami

euractiv.p / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply